Čína usnadní obchody s eurem a podpoří reality

Čína uvolňuje přísnou politiku na jüanu a pozvolna mu dovoluje vykročit do světa. Ode dneška centrální banka umožnila přímé obchodování mezi čínskou měnou a eurem, což obchody zlevní i zrychlí. Číně krok pomůže také v diverzifikaci rezerv z amerického dolaru.

Obchod mezi Čínou a Evropou v první polovině roku dosáhl 291 miliard dolarů, meziročně o osminu více. Dosavadní směnný systém dovoloval obchodovat jüan s eurem, ale pouze prostřednictvím amerického dolaru.

Čínský institut pro mezinárodní vztahy dle čínské agentury Xinhua upozornil, že ač je jüan sedmou nejvýznamnější platební měnou a devátou transakční v celosvětovém měřítku, na měnovém vypořádání se podílí pouze z 1,4 % pohledem počtu transakcí a 2,2 % pohledem objemů. „Toto je krok k růstu mezinárodního použitá jüanu,“ uvedl pro agenturu Xinhua Zhang Maorong z institutu.

Čína dovoluje postupně své měně cirkulaci ve světě a krok je naopak cestou, jak lépe diverzifikovat devizové rezervy, které jsou v objemu kolem čtyř bilionů amerických dolarů nejrozsáhlejší na světě. Už v červnu centrální banka podobný krok, jako nyní na euru, dovolila na čínské libře.

Kromě zásahu do obchodování s měnou čínská centrální banka kvůli zvolňování růstu čínské ekonomiky a opětovnému ochlazení na realitním trhu spouští podporu hypoték, která má na realitní trh přivést více kupců. Podpora, která byla dosud dostupná pouze těm, kdo dům pořizují poprvé, se bude vztahovat také na „druhokupce“, dokud budou v pořádku splácet svou hypotéku. Podpora znamená nižší úrokovou sazbu z úvěru a nutnost složit nejméně 30 procent kupní ceny, zatímco u ostatních realitních transakcí je to 60 procent ceny. Nadto centrální banka otevřela cestu i tomu, aby banky po své vlastní analýze shodné podmínky nabídly i u nákupu dalšího domu.

Newsletter