Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Čína uvolňuje politiku jednoho dítěte. Baby boom se ale nekoná

Loni v listopadu Čína oznámila uvolnění své omezující politiky jednoho dítěte: Páry by brzy měly mít dovoleno pořídit si druhé dítě, pokud alespoň jeden z rodičů je jedináček. Předpoklad Pekingu byl, že zhruba polovina z 11 milionů párů vhodných k početí dítěte se rozhodne mít druhé dítě do 5 let. Investoři zas předpovídali boom v prodeji plen, dětské výživy a vzdělávacích hraček v Číně.

Změna byla aplikována v 29 z 33 provincií a regionů, koncem května však úřady obdržely pouze 271.000 žádostí o povolení mít druhé dítě. Je pravdou, že šest měsíců od tohoto povolení je ještě příliš krátká doba na posouzení konečného dopadu. Odborníci však již nyní vyjadřují skromnější očekávání. „Vše nyní naznačuje, že uvolnění dosavadního pravidla nepovede k baby boomu,“ tvrdí Mei Fong, autorka připravované knihy o čínské populační politice. S rostoucími náklady na městský život čínské páry záměrně omezují velikost rodiny, ze stejných důvodů klesá porodnost například i v Koreji, Singapuru, na Taiwanu i v západní části světa.

„Lidé si také hodně stěžují na přehnanou byrokracii, kterou je potřeba si při podání žádosti o povolení pro druhé dítě projít,“ říká Fong. Čínský zákon v současné době vyžaduje, aby zaměstnavatelé poskytovali ženám 98 dnů placené mateřské dovolené. Což je méně štědrý standard oproti Kanadě či většině evropských zemích. Naopak více liberální oproti USA, kde státem uzákoněnou placenou mateřskou dovolenou postrádají (přehled viz mapka ve fotobance).

„Je to příliš málo a příliš pozdě,“ tvrdí Cai Yong z univerzity v Severní Karolíně. „Je pravděpodobné, že to nebude mít takový vliv na samotnou plodnost.“ V roce 2010 bylo 8,9 procenta populace Číny ve věku 65 nebo starší, do roku 2020 dostáhne toto číslo čtvrtiny. Před dvěma lety v Číně počet lidí v produktivním věku poprvé klesl. Nejlepší léta tak má Čína pravděpodobně za sebou.

Nabízí se nám však alespoň jedna pozitivní statistika. Doba protěžování chlapců, zjišťování pohlaví a následný selektivní potrat snad konečně dosáhla svého vrcholu a začíná ustupovat. V roce 2004 se v Číně narodilo 121,2 chlapců na 100 dívek. V loňském roce to bylo již 117,6 a podle předpovědi by toto číslo mělo klesnout během příštích deseti let až na 110. Což je sice stále nepřirozené, ale alespoň se trend začíná ubírat správným směrem…

Newsletter