Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Čína v akci. Rally jüanu stáhla dolar, ten oslabil i proti euru

Čtvrtek 5.1.2017 se dost možná zapíše jako den, kdy Čína překazila mnohým obchodníkům trade roku. Proč? Útok je v tuto chvíli nejlepší obrana, míní expert.

Dnešní rozhodnutí o zvýšení čínských depozitních sazeb přes noc (tzv. overnight) až na 80 % vyvolalo rally tamní měny obchodované na zahraničních trzích, která na dolaru rozpoutala výprodej přesahující i do dalších párů. Garnitura ekonomiky rudého draka tento krok provedla jakožto opatření, které by mělo zabránit dalšímu odlivu kapitálu mimo zemi, a tedy dalšímu oslabování čínské měny.

„Čína tímto svým opatřením odrazila, alespoň krátkodobě, spekulativní kapitál sázející na další pokles renminbi,“ řekl pro server CNBC Richard Benson, šéf FX fondu Millenium Global. „Už to není o vývoji ekonomiky, nýbrž jde o zoufalou snahu zabránit opakování scénáře, kterého jsme byli svědky minulý rok v tu samou dobu. Útok je, jak se v tuto chvíli zdá, tou nejlepší obranou.“

Zaměřeno na jüan. Bude čínská měna padat i příští rok?

Dolar tak na páru s jüanem oslabil až k 6,88 USDCNY.

Jeho výprodej pak pokračoval dále, a to jak na páru s japonským jenem (aktuálně 115,35 USDJPY), tak i eurem. Aktuálně se nacházíme na 1,061 EURUSD.

Na koruně je vývoj stejný. Dvojice se dostala na 25,47 USDCZK.

Jediná eurokoruna během dneška zůstala stále beze změn, a to kolem 27,02 EURCZK.

Alespoň o trochu větší volatility bychom se mohli dočkat zítra, kdy z domácí ekonomiky přijde smršť dat. Dočkáme se například sektorových účtů za 3Q 2016 a dále pak dat z průmyslu. ČNB poté zveřejnění stav devizových rezerv a saldo devizových obchodů.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter