Čína znovu nakupuje zlato. Špatné znamení pro akcie?

Čínská armáda drobných investorů vyměnila akcie za nejlepší „safe haven“ – zlato. Podle údajů agentury Reuters získaných z hongkongských statistik, vzrostl v září čistý dovoz zlata z Hongkongu do pevninské části Číny na 97,2 tun ze srpnových 59,3 tun. Podle Reuters tento rostoucí trend pokračuje již třetí měsíc. Poptávka po zlatě často vrcholí v měsících před začátkem čínského Nového roku, nicméně celkový trend po letošní sérii náhlých pádů tamního akciového trhu naznačuje slábnoucí víru v akcie.

Poté, co vyprchala euforie kolem akciových trhů a dostavila se tvrdá, bolestivá realita, velcí i mnozí drobní investoři ztratili apetit k nákupům. To se projevuje růstem atraktivity zlata jako investičního nástroje.

Není všechno zlato, co se třpytí

„Zásobit se“ zlatem nemusí být až tak špatný nápad. Cena obvykle stoupá, když se centrální banky chystají uvolnit měnovou politiku. Inflace se drží téměř u nuly a centrální banky v mnoha ekonomikách – v USA, ve Velké Británii i v eurozóně signalizovaly, že očekávaný růst sazeb odkládají.

Cena zlata se momentálně pohybuje v rozmezí 1100 – 1200 dolarů za unci. Na grafu v galerii článku můžeme vidět červencový propad ceny, když americká centrální banka Fed naznačila zářijové zvyšování sazeb, a také oživení, když se tak nestalo.

Newsletter