Číňané jako levná pracovní síla? Zapomeňte

Tradiční vnímání Číny jako světové továrny už přestává být aktuální. Podle průzkumu IHS Markit přestávají lidé Čínu vnímat jen jako území levné pracovní síly. Mezi světově nejoblíbenější země na outsourcing patří Mexiko, Indie a právě Čína. V průzkumu byli dotazováni výrobci a dodavatelé firem. Uvedla to dnes CNBC.

„V roce 2016 se poprvé počet respondentů, kteří vnímají Čínu primárně zemi s levnou pracovní silou, snížil pod polovinu. Přitom v roce 2012 tak Čínu vnímalo ještě více než 70 procent obchodníků,“ uvedl pro CNBC ekonom IHS Markit Paul Robinson.

Ze znečišťovatele zelenou velmocí: Čína sází na soláry

Tento trend také koresponduje se zvyšujícími se čínskými platy. Velké korporace po dlouhá léta přesouvaly jejich výrobní proces na čínské území. V posledních letech ale tato zažitá tradice ustává. Platy v čínském soukromém sektoru se stále zvyšují. Firmy, které sází zejména na extrémně nízké výrobní náklady, se tak do Číny už nehrnou jako dříve.

Číňané mají chuť nakupovat nemovitosti. Bojí se ale vlády

Podle Mezinárodní organizace práce (ILO) se od roku 2006 platy v Číně více než zdvojnásobily. V roce 2014 byl průměrný čínský plat 685 dolarů. V porovnání s ostatními zeměmi Jihovýchodní Asie jsou platy dobré. Na Filipínách byl v totožném roce plat 216 dolarů, ve Vietnamu 212 dolarů a v Thajsku 408 dolarů.

Zajímavým faktem je, že firmy se nevyhýbají nákladnějším oblastem okolo Šanghaje a okolních provincií. Naopak do této oblasti stále přichází nejvíce investic.

Newsletter