Číňané mají chuť nakupovat nemovitosti. Bojí se ale vlády

Na světovém realitním trhu se v posledních týdnech začíná projevovat restrikce čínské vlády na odchod kapitálu ze země. Mnoho předních developerů z velkých světových metropolí se proto nachází ve velkých problémech s prodejem bytů a domů. Uvedla to agentura Bloomberg.

Čínský kapitál v posledních letech hraje na realitním trhu významnou roli. Čínská omezení na převod měn, která platí od 1. ledna, tak způsobují potíže mnoha podnikatelům s realitami od Londýna až po Los Angeles. Problémem však není nedostatek poptávky, ale nemožnost převést čínské peníze do země nabízené nemovitosti.

„Pokud se proces stane příliš obtížným, odstoupím od toho,“ řekl státní zaměstnanec ze Šanghaje Zheng. V tomto případě by upustil od nákupu domu v Melbourne ve výši 350 tisíc dolarů, a to přestože již více než desetinu zaplatil v srpnu minulého roku.

Všechno nejlepší aneb čínský dárek k 8. narozeninám bitcoinu

V Číně je zakázáno vyvádět ze země více peněz než v přepočtu 50 tisíc amerických dolarů v jedné platbě. Od ledna navíc musí zaručit, že tyto peníze nepoužívají na praní peněz, nákup realit a dalších. Ten, kdo poruší tento slib, bude zařazen na trestní seznam. Trestem je tříletý zákaz k cizí měně a podrobení se vyšetřování praní peněz.

„Mnoho klientů se bojí a začalo váhat s nákupy nemovitostí,“ řekl viceprezident Fine Holdings Wang Ning. Fine Holdings je nejpopulárnější čínskou webovou stránkou na reality. Ning dodal, že přestože zákaz využití zahraniční měny k nákupu realit je již v platnosti dlouho, tak právě nové represe jsou to, co čínské obchodníky odrazuje.

Riskantní horská dráha devizových trhů

Čína těmito restrikcemi reagovala na velký odtok zahraničních měn ze země. Za poslední tři roky klesly devizové rezervy Číny téměř o jednu miliardu dolarů. Čína tedy spoléhá na to, že tyto opatření snížení odtok devíz do zahraničí.

 

Newsletter