Číňané útočí: Apple se svými iPhony náhle spadl na třetí příčku

Apple minulý týden představil svůj zbrusu nový iPhone. Taky byl nejvyšší čas. Poprvé po dlouhé době už totiž firma s nakousnutým jablkem není na trhu chytrých telefonů číslem dvě. Podle výpočtů analytické společnosti Counterpoint Research ji předběhla čínská společnost Huawei, která prý chce do čtyř let trh se smartphony ovládnout úplně.

Číňané z Huawei v červenci prodali 12 % všech smartphonů na světě. Apple skončil několik desetin za nimi. Na prvním místě zůstává nadále jihokorejský Samsung, jehož podíl nicméně od dubna klesl z 26 na 21 %, informoval o výpočtech Counterpoint Research německý server Finanzen100.

Rozhodující souboj: iPhone X versus Mate 10

Společnost Huawei již na začátku roku oznámila, že se do roku 2021 stane světovou jedničkou. A to, že již předběhla Apple, dokazuje, že to myslí smrtelně vážně.

Zda je tento trend udržitelný, se zřejmě ukáže na podzim. Minulý týden Apple představil svůj nový iPhone X, který jistě pomůže popohnat prodeje kupředu. Jen o měsíc později však Huawei uvede na trh svou novou vlajkovou loď Mate 10.

Nové iPhony jsou tu! Cena „Desítky“ začíná na 999 USD

Pilíře úspěchu

Huawei se dostal mezi nejdůležitější světové výrobce chytrých telefonů během několika málo let. Jeho úspěch přitom spočívá podle serveru na třech pilířích. Zaprvé na masivních investicích do výzkumu a vývoje, v jejichž případě lze jen těžko hledat obdoby. Huawei na to má prý vyhrazeno 76 tisíc z přibližně 180 tisíc zaměstnanců.

Nebezpečné spojenectví: Facebook, Apple a spol. ohrožují banky

Za druhé Huawei provozuje velmi agresivní marketingovou strategii. Nové smartphony jsou představovány, jak je typické i pro Apple, na pompézních akcích, kdy například jedna z nich zahrnovala i módní přehlídku. Kromě toho se Huawei angažuje ve sportu, například jako sponzor dresů španělského fotbalového klubu Atlético Madrid či sponzor německého fotbalového klubu Borusia Dortmund.

Za třetí může Huawei využít značných znalostí z dalších oblastí své činnosti. Tato firma je totiž zároveň jednou z pěti největších dodavatelů telekomunikační infrastruktury na světě. Servery, backbones a také mnoho routerů po celém světě pochází právě od Huawei.

Na čem si čínský drak vylámal zuby

Problémem zatím pro Huawei zůstává americký trh. Před lety se Číňané z tamějšího internetového trhu zcela stáhli, protože trpěli neustálou nevraživostí politiků, kteří je obviňovali z toho, že své přístroje vybavují špionážní technologií.

Pro Huawei jsou, co se chytrých telefonů týče, Spojené státy stále bílou skvrnou na mapě. Zatím se jim nepodařilo dostat se ani do první desítky oblíbených výrobců, zatímco jak ve své domovině, tak i v jiných zemích, jako je například Španělsko či Holandsko, se drží na špičce. A v současné době v sousedním Německu budují novou výrobní továrnu s cílem posílit svůj podíl na tomto největším evropském trhu. Zda přitom půjde o výrobu chytrých telefonů či síťové techniky, se zatím neví.

Kde se vzala Huawei

Huawei založil bývalý inženýr čínské lidové armády Ren Zhengfei v roce 1987 jako výrobce digitálních telefonických ústředen. Těch bylo tehdy v Číně kvůli modernizaci telefonní sítě zapotřebí mnoho. Zatímco mnozí výrobci jen nakupovali zařízení v zahraničí, nechal Zhengfei zahraniční modely analyzovat a vyráběl podle toho vlastní. V polovině 90.let se mu podařilo získat klíčovou zakázku na vybavení armády svými ústřednami, která se stala základem vzestupu Huawei.

Zhengfei je dodnes CEO firmy. Jeho majetek se odhaduje na 600 milionů dolarů a spočívá z velké části ve zhruba 1,5% podílu ve společnosti Huawei. Insideři se nicméně domnívají, že ve skutečnosti vlastní podíl mnohem větší.

Kterým tech firmám vydělávají zaměstnanci nejvíce peněz?

Vlastnická struktura Huawei je totiž nejasná. Oficiálně je firma vlastněna svými zaměstnanci. Na jejich podíly se však nevztahují žádná hlasovací práva, nezaručují ani žádný náhled na fungování firmy. Na druhou stranu, zaměstnanci dostávají každoročně svého druhu dividendy a také odměny v případě, že ze společnosti odejdou. Jejich podíly se pak vrací do společnosti. Spekuluje se nicméně o tom, že velký podíl drží ve svých rukou právě manažerský tým.

Apple zřejmě brzy nakousne první bilion. Jak s tím teď naložit?

Newsletter