Čínská centrální banka zasahuje na podporu ekonomiky

(Rozšířeno 12:14) Krokem, který má osvěžit tok peněz z bank do reálné ekonomiky, zasáhla čínská centrální banka. Snížila požadavek na rezervy bank o 50 bazických bodů na 19,5 procenta. Znamená to uvolnění části depozit, která byla blokována proti rezervním požadavkům.

Krok rozkolísal akciové trhy v Evropě i futures na americké obchodování, stejně jako měnový trh. Všechny reakce se ale postupně uklidňují a navracejí k původním hodnotám.

Požadavek na rezervy klesá o půlprocento s platností k 5. únoru. Centrální banka (PBOC) v listopadu loňského roku přistoupila k prvnímu snížení sazeb od července roku 2012 a směrem své měnové politiky se tak aktuálně připojuje k Evropské centrální bance a Bank of Japan. Snížení rezervních požadavků umožní bankám zvýšit poměr poskytnutých úvěrů a posílí jejich likviditu.

Pro uvolnění měnové politiky hovoří výhled na zvolnění tempa růstu ekonomiky i vývoj cen. Ty na straně výrobců v prosinci klesly meziročně o 3,3 procenta a klesají 34 měsíců v řadě. 

Čínská ekonomika v roce 2014 vzrostla o 7,4 procenta a poprvé od roku 1998 tak nedosáhla na vládní cíl, který byl navíc v průběhu roku 2014 postupně snižován. Jeho poslední verze hovořila o růstu čínské ekonomiky o 7,5 procenta po 7,7 procenta v roce 2013. Růst čínské ekonomiky za rok 2014 je nejpomalejší za posledních 24 let.

Newsletter