Čínská ekonomika je nejpomalejší za 5,5 roku

Sada klíčových údajů dnes vyšla z čínské ekonomiky. Ta podle oficiálních údajů ve třetím čtvrtletí vzrostla o 7,3 procenta, což je sice tempo o desetinu procentního bodu vyšší než očekávané, jedná se však o zpomalení ze 7,5 procenta v předchozím čtvrtletí. Zároveň je růstové tempo nejslabší od prvního čtvrtletí 2009.

Druhá největší ekonomika světa se vrátila ke zpomalování, které na čas přerušila stimulační opatření vlády ve druhém kvartálu. Komunističtí lídři se snaží zemi přesměrovat k růstu, který by namísto z masivních státních investic a obchodu vycházel z domácí spotřeby. Letošní zpomalení růstu vedlo vládu k řadě stimulačních opatření, která měla zabránit politicky riskantní ztrátě pracovních míst. Zrychlení růstu ve druhém čtvrtletí se však nyní ukázalo jako dočasné. Pomalejší růst může podle analytiků vyvolat odezvu v podobě agresivnějších zásahů státu do ekonomiky, kterými může být například omezení úrokových sazeb.

Údaj o růstu ekonomiky jako celku byl doprovázen statistikami za září v podobě maloobchodu a průmyslu. Průmyslová výroba za minulý měsíc posílila o 8 % a zrychlila tak růst z 6,9 % v srpnu. Tempo překonalo očekávání analytiků na úrovni 7,5 %. Za srpnovým údajem i očekáváním naopak zůstaly maloobchodní tržby, které v září rostly o 11,6 % po 11,9% růstu v předchozím měsíci a proti 11,7% očekávání.

SocGen: Čínské akcie nejlepší příležitostí v Asii

Čína již letos největší ekonomikou světa dle parity kupní síly?

Newsletter