Čínská ekonomika zpomalí pod tlakem realit

Růst čínské ekonomiky by mohl příští rok dále zpomalit na 7,1 procenta z letošních 7,4 procenta. Růst bude brzdit slabý realitní sektor. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu čínské centrální banky. Silnější globální poptávka by podle ní měla zvýšit vývoz, ne ale do té míry, aby růst exportu vyrovnal negativní dopad slabších investic na realitním trhu. 

Vývoz se má příští rok zvýšit o 6,9 procenta po letošním růstu o 6,1 procenta. Růst dovozu má zrychlit na 5,1 procenta z letošních 1,9 procenta. Investice do základního majetku mají naopak zpomalit růst na 12,8 procenta z 15,5 procenta. Maloobchodní tržby podle banky stoupnou o 12,2 procenta po letošním zvýšení o 12 procent. 

Mobius: Akciová rally v Číně se teprve rozjíždí

Čínská centrální banka rovněž varovala, že očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech bude mít negativní dopad na ekonomiky rozvíjejících se zemí. Inflace má přitom zůstat stabilní. 

Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí oslabil na 7,3 procenta. Listopadové údaje o investicích a produkci továren naznačily, že za celý letošní rok zřejmě ekonomika poroste pomaleji než o 7,5 procenta, jak již naznačila vláda. To by znamenalo nejpomalejší růst za 24 let. Někteří ekonomové již doporučili, aby Čína snížila na příští rok svůj cíl růstu na zhruba sedm procent. Podle některých ale Peking zabojuje všemi dostupnými prostředky, aby stanoveného cíle dosáhl.

Vývoj cen v Číně volá po zásahu centrální banky

Vláda se obává, že slabý růst by mohl zhoršit zaměstnanost a vyvolat sociální nepokoje. Banka však ve zprávě rovněž upozornila, že v oblasti zaměstnanosti by měl být vývoj v příštím roce navzdory slabšímu ekonomickému růstu příznivý díky rychlejší expanzi v sektoru služeb. 

Čínský výprodej: rizikové bondy jako kolaterál končí

Newsletter