Čínská ekonomika zpomalí růst pod 7 %, čekají Goldmani

Goldman Sachs je poslední velkou bankou, která přistoupila ke snížení svého ekonomického výhledu pro Čínu. Bere tak mimo jiné v úvahu, že klesající aktivita v tamním průmyslu zvyšuje pravděpodobnost zpomalení růstu.

Investiční banka dnes snížila výhled ekonomického růstu pro třetí a čtvrté čtvrtletí na 7,1 procenta z předchozích 7,3 resp. 7,2 procenta. Pro celý letošní rok očekává zpomalení růstového tempa na 7,3 procenta z 7,7 procenta v roce loňském. 

„Srpnová data přinesla velké negativní překvapení. Rizika jsou tak jednoznačně vychýlena směrem dolů, především pak pro třetí čtvrtletí, vzhledem k výraznému zpřísnění dostupnosti peněz během července a srpna,“ uvedla banka ve svém reportu.

Goldmani snížili rovněž svůj výhled hospodářského růstu pro rok 2015 na 7,1 procenta z předchozích 7,6 procenta. Věří, že i vláda přistoupí ke snížení svého cíle ekonomického růstu na příští rok, s cílem omezit akumulaci finančních rizik a snížit tlak na další stimulační kroky.

Zatímco Čína bude i nadále těžit z posílení globální poptávky, jíž táhnou Spojené státy, do růstu její ekonomiky se negativně odrazí zpomalující infrastruktura a investice do nemovitostí, uvedla banka.

Pro roky 2016 a 2017 Goldman očekává další zpomalení a to na úroveň 6,7 procent. Zpomalení hospodářského růstu bude způsobeno slabším růstem pracovní síly a kapitálu, resp. celkovou úrovní výrobní kapacity v ekonomice.

„Možnými klíčovými riziky pro tyto prognózy je jednak síla zahraniční poptávky a dále vývoj probíhajících domácích reforem, jež by měly podpořit růst produktivity v Číně,“ uvádí GS.

Naopak trh rezidenčních nemovitostí by mohl dostat pozitivní impuls v podobě uvolnění podmínek u hypoték. Banka připomíná kroky Pekingu s cílem podpory velkých bankovních domů, aby posílily úvěrovou aktivitu, především směrem k nízkopříjmovým domácnostem a také těm, kteří by si rádi pořídili své první bydlení.

Snížený výhled ze strany Goldman Sachs přichází po sérii slabších srpnových makrodat, která vedla i několik dalších bank ke snížení svých odhadů hospodářského růstu. Minulý týden například svůj výhled snížila Bank of America/Merrill Lynch a to pro třetí a čtvrtý kvartál na 7,2 procenta z předchozích 7,3 resp. 7,4 procenta. Pro rok 2015 očekává dosažení celoročního růstu na úrovni 7,2 procenta. Svá očekávání pro letošní rok snížila i britská RBS a to ze 7,6 na 7,2 procenta.

Newsletter