Čínská inflace klesá vstříc 5letému minimu

Růst čínských spotřebitelských cen v září opět zpomalil a dostal se až na hodnoty z ledna 2010. Data přinesla další důkaz toho, že druhá největší světová ekonomika ztrácí svou sílu, a současně dává politikum více prostoru pro možné stimulační zásahy.

Spotřebitelské ceny vzrostly oproti předchozímu roku o 1,6 procenta po 2procentním růstu v srpnu. Za zpomalením stojí především pokles cen komodit a slabší tempo růstu cen potravin. Analytici v průzkumu Reuters očekávali růst spotřebitelských cen o 1,7 procenta.

Velkoobchodní ceny mezitím poklesly o 1,8 procenta oproti očekávání poklesu o 1,6 procenta a po předchozím srpnovém poklesu o 1,2 procenta. Výrobní ceny v Číně klesají od února 2012, hlavně díky padajícím komoditním cenám, nadprodukci a celkově slabé poptávce.

„Myslím, že se jedná o velmi znepokojující čísla. Deflace ve výrobě není v Číně nic nového, ale nyní máme deflaci i na trhu realit. Klíčová otázka zní – do jaké míry se budou tyto efekty přelévat dál?“ uvedl Richard Iley, hlavní ekonom z BNP Paribas. Upozornil, že míra inflace již výrazně zaostává za cílem Pekingu na úrovni 3,5 procenta, přičemž do cenové hladiny není ještě zcela započítán propad cen ropy. „Kromě toho působí propad cen na realitním trhu, celková nadprodukce v průmyslu a navíc posilující měna. Takže ve výsledku vše směřuje k deflaci, která se spíše dále prohloubí,“ dodal Iley.

Jediným analytiky vnímaným pozitivem na této situace je, že se opět otvírá větší prostor pro zásah politiků v podobě dalších stimulačních balíčků. Během úterý čínská centrální banka snížila krátkodobé náklady na úvěry pro banky a to již podruhé během jednoho měsíce, když snížila krátkodobou 14denní repo sazbu o 0,1 procentního bodu na 3,4 procenta. 

Newsletter