Dolar včera krátce zpevnil pod 1,1300 za euro. Dnes zisky odevzdává nad 1,1360. Oslabující dolar dostal korunu zpět pod 22,10. Proti euru pod 25,10.

Čínská injekce ekonomice přišla bleskově, sazbami

Čínská centrální banka potřetí za poslední půlrok srazila úrokové sazby a uvolnila bankám pravidla pro úročení depozit. Jde o bleskovou odpověď na slabá čísla, která čínská ekonomika ukázala v minulém týdnu. Inflace zůstala v dubnu potlačena a propadl jak export tak také dovoz. To posílilo obavy, že čínská ekonomika nebude schopna dosáhnout mírnějšího 7% vládního cíle pro letošní růst ekonomiky.

Vzpomeňme na silný růst cen ropy, který přišel v minulém týdnu v reakci na slabost čínského průmyslu. Aktivita v tamním zpracovatelském sektoru v dubnu klesla nejníže za poslední rok. Mohlo za to hlavně snížení nových zakázek firem. Cena ropy Brent zamířila na letošní maxima v reakci na okamžitý růst sázek na řízenou podporu čínské ekonomiky.

Ta přichází obratem. Čínská centrální banka snížila roční zápůjční sazbu o 0,25 procenta na 5,1 procenta, stejnou měrou pak depozitní sazbu na 2,25 procenta. Nadto uvolnila bankám podmínky pro výši sazeb, kterou mohou odměňovat depozita.

„Čínská ekonomika potřebuje trvalou podporu, aby se vrátila zpět na nohy,“ komentoval pro Bloomberg ekonom HSBC v Hongkongu Frederic Neumann. „Samotná měnová stimulace ale nestačí, musí přijít také z fiskální strany,“ dodal.

Finanční trhy – viz ropa – čínský zásah čekaly a dnes jej odměnily růstem jak u čínských akcií, tak poklesem swapů úvěrového selhání (CDS) na tříletá minima a sestupem jüanu.

Newsletter