Čínská Mekka hazardu v útlumu?

Příjmy z hazardních her v čínském Macau se loni snížily o 2,6 procenta na 44,1 miliardy USD a byly nižší poprvé od liberalizace kasin v roce 2001. Macao je jediným místem na čínském území, kde jsou hazardní hry legální, a je největším hráčským centrem na světě. K poklesu přispěl boj Pekingu proti okázalému utrácení veřejných činitelů, který způsobil pokles počtu bohatých hráčů, napsala agentura Reuters.     

Navzdory poklesu jsou příjmy z hazardu v Macau téměř sedminásobně vyšší než příjmy amerického Las Vegas, druhého největšího centra hazardu na světě.     

V samotném prosinci příjmy podle údajů úřadu pro kontrolu a koordinaci hazardu klesly o rekordních 30,4 procenta. Nižší byly již sedmý měsíc za sebou.     

Vedení kasin a analytici připisují pokles příjmů boji proti extravaganci a korupci, kterou spustil čínský prezident Si Ťin-pching. Ten navštívil v prosinci Macao, aby zde oslavil 15. výročí předání Macaa do správy Číny. Vládní kampaň odradila od návštěvy kasin v oblasti bohaté čínské návštěvníky, kteří sázeli vysoké částky.     

Poklesl příjmů stáhl dolů i akcie provozovatelů kasin obchodovaných na burze v Hongkongu. Akcie těchto firem loni klesly o 32 až 51 procent, zatímco hlavní index hongkongské burzy oslabil pouze o dvě procenta.     

Bývalé závislé území pod správou Portugalska tvoří poloostrov Macao a dva malé ostrůvky Taipa a Coloane o celkové rozloze 27 kilometrů čtverečních. Má zhruba půl milionu obyvatel a je jedním z nejhustěji osídlených území na světě.     

Macao je od roku 1999 pod správou Číny a stejně jako Hongkong má status zvláštní správní oblasti. Na provoz kasin měla původně vláda monopol, ten však skončil v roce 2001.     

Příjmy z kasin se na celkových příjmech vlády Macaa podílejí zhruba 80 procenty. Oblast je také velmi závislá na turistech z Číny. Číňané tvoří více než 60 procent turistů v oblasti.

Newsletter