Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Čínská pětiletka: Vláda chce zachovat růst 6,5 až 7 procent

Čína v příštích pěti letech plánuje zachovat průměrný roční hospodářský růst na 6,5 až sedmi procentech, oznámila dnes podle agentury Reuters tamní vláda v návrhu nového pětiletého plánu, jenž stanoví hospodářské cíle země na roky 2016 až 2020. Plán reaguje na zpomalení ekonomiky, která loni vykázala nejnižší růst za poslední čtvrtstoletí.

V části sektoru služeb, jako je účetnictví a auditorství, Peking zruší omezení pro zahraniční firmy. Vláda rovněž umožní zahraniční investice do bankovnictví, pojišťovnictví a dalších služeb. Konečnou verzi pětiletého plánu schválí parlament během dvoutýdenní výroční schůze, která začala dnes.

Vláda dnes rovněž podle očekávání sdělila, že letos zvýší výdaje na obranu o 7,6 procenta na 954,35 miliard jüanů (asi 3,6 bilionu korun).

Čínský premiér Li Kche-čchiang rovněž oznámil plán na boj s korupcí a plán na potírání chudoby, který se bude týkat deseti milionů lidí z venkovských oblastí. Vláda chce zvýšit finanční prostředky na boj s chudobou o 43,4 procenta a vybudovat nebo opravit 200.000 kilometrů venkovských silnic.

Čínský průmysl ztrácí dech

Vláda rovněž plánuje snížit spotřebu energie na jednotku hrubého domácího produktu o 15 procent do roku 2020 a omezit emise uhlíku na jednotku HDP o 18 procent do konce desetiletí. Země podle Národní rozvojové a reformní komise (NDRC), která je hlavním plánovacím orgánem, omezí letos výrobu uhlí a produkci uhelných elektráren. Vláda rovněž sníží nadměrné výrobní kapacity, především v uhelném a ocelářském odvětví.

Čína se podle premiéra rovněž bude stavět proti „jakýmkoli separatistickým aktivitám“ na Tchaj-wanu a hodlá dohlížet na zachování míru a stability v Tchajwanské úžině. Plánuje také vybudovat druhé železniční spojení do Tibetu, a to mezi tibetskou Lhasou a čínským městem Čcheng-tu. První železnice do Lhasy z roku 2006 se stala terčem kritiky skupin na ochranu lidských práv a Tibeťanů žijících v exilu, podle nichž toto spojení vyvolalo příliv dlouhodobých migrantů, což ohrožuje tibetskou kulturní integritu.

Newsletter