Čínská rally končí. Prodávejte hned, radí úspěšný stratég

Čínský index Shanghai Composite pravděpodobně v nejbližší době ukončí svou poslední rally, kdy se mu zhruba od poloviny června podařilo posílit o více jak 10 % a dostat se tak na dosah svých ročních maxim. Alespoň tak to vidí Tom DeMark, známý tvůrce tržních indikátorů zabývající se problematikou načasování trhu.

DeMark odhaduje, že by v nejbližších týdnech mělo dojít k obratu zmíněného trendu a čínský akciový index by tak měl propadnout dokonce pod svá letošní minima u 1 974 bodů. „Doporučuji investorům jít proti současnému trendu a silně prodávat,“ uvedl DeMark pro agenturu Bloomberg. DeMark se problematikou „timingu“ a vývojem indikátorů signalizujících obrat na trhu zabývá více než 40 let a ve svých předpovědích bývá úspěšný.

Skvěle se mu podařilo trefit obrat na čínském indexu již v únoru minulého roku. Pouze den po jeho varování odstartoval čínský akciový trh 20% pád z 9měsíčních maxim u 2 434 bodů.

Akciový ukazatel čínského trhu svou výkonností během posledních 6 týdnů hravě předběhl většinu ostatních indexů. Čínskému trhu se dostala podpora jednak ze strany uvolněné měnové politiky tamní centrální banky, jednak zvýšením vládních, jejichž společným efektem jsou známky hospodářského oživování.

DeMarkův názor je však v rozporu s názorem investičního manažera Marka Mobiuse, který naopak tvrdí, že rally na čínském trhu bude i nadále pokračovat a to především díky zmíněné vládní podpoře a nízkým valuacím tamních společností.

Pro DeMarkův názor ale naopak zase hovoří aktuální technická situace na indexu. Dle indikátoru RSI, který slouží k identifikaci aktuální překoupenosti či přeprodanosti, se index po nedávném růstu dostal k úrovni 77bodů, což je úroveň překoupenosti přímo rekordní.

Pro další úspěšné DeMarkovy tipy nemusíme chodit příliš daleko do historie. 21. června minulého roku byla jeho předpověď o možném obratu indexu směrem vzhůru naplněna následnou tříměsíční 16 % rally. Dále 4. prosince 2012 upozornil, že tehdejší pokles indexu pod hranici 1.960 bodů signalizuje končící propad a pravděpodobný obrat trendu. Během následujících 2 měsíců index opravdu posílil a to o 24 %.

Na zjištění, zda bude i tato DeMarkova předpověď úspěšná, si budeme muset pár týdnů počkat…

Newsletter