Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Čínská regulace funguje. Na úkor světového realitního trhu

Ačkoliv loni zaznamenaly devizové rezervy Číny výrazný pokles, v prvních měsících letošního roku opět pomalu stoupají nad hranici 3 bilionů amerických dolarů. To může znamenat, že regulační zásah proti odlivu kapitálu z Číny skutečně funguje. Jaký to má vliv na světový realitní trh?

Čínský odliv kapitálu se proměnil v příliv, což znamená, že do země putovalo více cizí měny, než putovalo z Číny ven. Podle dat Čínské lidové banky vzrostly rezervy o 6,9 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 0,25 %.

Tento vývoj naznačuje, že regulace, kterou Čína zavedla ve snaze zabránit odlivu kapitálu ze země, funguje (ačkoliv jí analytici moc nevěřili). Čínské úřady omezily převody peněz do zahraničí, a to tak, že je zastropovaly částkou 50 tisíc dolarů na osobu za rok. Každý převod do zahraničí nad 200 tisíc jüanů (29 tisíc dolarů) navíc musí být hlášen.

Čína: Trumpe, jsme šampionem růstu, ne manipulace!

Nicméně, toto omezení bylo často obcházeno tzv. smurfingem, kdy se větší částka rozdělí na několik menších částech. Přátele, rodina, ale i všichni ostatní si takto vypomáhají propůjčováním svých padesátitisícových kvót. Kromě toho Číňané také dělají to, že si jüany promění na bitcoiny, a ty pak na americké dolary.

Na globálním realitním trhu si v posledních letech nešlo nevšimnout čínského ataku na zahraniční nemovitosti. Číňané je na dálku nakupují v USA, v Kanadě, Austrálii, Francii, Velké Británii, Hong-Kongu… a vlastně skoro všude. A to jejich ceny přirozeně žene vzhůru.

Čínští kupci tak byli v poslední době důležitým tahounem růstu cen nemovitostí. Kvůli regulaci kapitálových toků však mají nákupy výrazně ztížené, což se pravděpodobně podepíše na poklesu cen nemovitostí.

Čína v akci. Boj proti odlivu kapitálu pokračuje

Newsletter