Čínské akcie – raketa před branou velkého světa

Čínské akcie, které v posledních měsících zažívají silnou rally, jen tak něco z míry nevyvede. Dnešní úvodní ztráty v reakci na zprávu, že tamní trh si na zařazení do celosvětově uznávané rodiny akciových indexů MSCI ještě počká, byly z většiny smazány. Otázkou zůstává, kdy se trh, který za poslední rok narostl o 150 procent, podaří liberalizovat natolik, aby se mu dostalo celosvětového uznání.

Americká společnost MSCI, která tvoří a zodpovídá za řadu stejnojmenných akciových indexů, oznámila, že odložila zařazení čínských akciových titulů denominovaných v měně jüan, takzvaných „A shares“, do svých globálních indexů. Trh prý zkrátka ještě není pro vstup do velkého světa připraven. Důvodem jsou přetrvávající obavy investorů související s dostupností a zákonitostmi vlastnictví těchto cenných papírů. Společnost hodlá tyto otázky řešit s čínským regulátorem a o zařazení čínských akcií do svých indexů může rozhodnout „kdykoli“ v budoucnu. A analytici se shodují, že to je skutečně jen otázka času.

Peking si nedostatky uvědomuje a pokračuje v procesu liberalizace tamního akciového trhu, jejímž cílem je ho zpřístupnit zahraničním investorům a zvýšit vnímání čínské měny coby mezinárodního platidla. Dlouhodobě se netají cílem dostat „A shares“ do světového indexu MSCI a ochotou provést k tomu potřebné kroky. Snaha otevřít čínský akciový trh zahraničním investorům zahrnuje loni provedené propojení šanghajské burzy s Hongkongem, které již nese své ovoce. Hodnota čínských akcií za poslední rok stoupla o 6,5 bilionu dolaru, uvádí Bloomberg.

Vstup akcií firem z pevninské Číny do světa globálních indexů MSCI je sporným tématem mezi manažery fondů. Jakkoli se čínským akciím výjimečně daří, institucionální investoři se většinou této investici brání či do ní vstupují velmi opatrně. To je důvod, proč 80 procent obchodů na čínském akciovém trhu zajišťují malí, chcete-li retailoví investoři.

MSCI uvedla, že cílem dalších jednání s čínskými regulátory bude zavedení politik, které investorům zpřístupní kvóty přiměřené velikosti jimi spravovaných aktiv, zlepší likviditu trhu a přinesou jasnější pravidla akciového vlastnictví.

Čínský akciový rychlík do Hongkongu. Veze bublinu?

Připomeňme si: Propojení šanghajské a hongkongské burzy proběhlo 17. listopadu loňského roku. Dlouho připravovaná obchodní integrace vytvořila druhou největší burzu na světě. Do té doby byly akcie typu „A“ obchodovaný na čínském trhu pouze v rámci šanghajské a šen-čenské burzy a typ „H“ pak představovaly cenné papíry čínských společností obchodovaných v Hongkongu. Většina čínských společností emituje vždy oba druhy, jak „A“ tak i „H“. Propojení přináší snadnější přístup investorům k obchodování akcií označených „A“ a to díky přístupu do systému zahraničních institucionálních investorů. Přímé obchody těchto subjektů však byly omezeny kvótami, které mají být postupně uvolňovány. V současnosti mohou zahraniční investoři nakoupit akcie typu „A“ v čistém denním objemu 13 miliard jüanů, přičemž celkový strop těchto investic činí 300 mld. CNY.

Akciový index Shanghai Composite za posledních 12 měsíců vylétl o zhruba 150 procent, což je nejlepší výkon mezi světovými benchmarky. Tomu odpovídá i valuace (dle agentury Bloomberg): šanghajský index je aktuálně trhem oceněn na 25,6násobku zisků, zatímco světový index rozvojových trhů MSCI Emerging Markets se obchoduje na necelém 14násobku zisků.

Goldmani o tom, co přiživí čínskou rally

Newsletter