Čínské reality znovu a jinak: Povážlivé ochlazení, říká statistika pozemků

Realitní trh v Číně se dostává do světového popředí, aktuální čísla ale přinášejí známky probíhajícího zřetelného ochlazování. Vyplývá to z květnové statistiky prodejů pozemků ve třech stovkách největších měst. Zatímco čerstvá  zpráva Allianz ukázala prvenství v oblasti komerčních realit, počet transakcí s pozemky klesl o téměř pětinu na 1767, meziročně o plných 45 procent. Přehled přinesl specializovaný čínský server Soufun.com, který situaci dlouhodobě sleduje. Květen je přitom začátkem období, kdy se těchto transakcí uzavírá v Číně nejvíce.

Propad počtu transakcí i jejich finančního objemu přichází v době, kdy se ústřední vláda v Pekingu snaží situaci v realitním sektoru stabilizovat. „Květen je tradičně velmi aktivním měsícem, realitní trh v Číně ale tentokrát zaznamenal další pokles,“ poznamenal Soufun. Developeři podle něj zaujali vyčkávací postoj a v něm prozatím setrvávají.

Finanční objem transakcí s pozemky v květnu proti předchozímu měsíci klesl o 30 procent na 13,75 miliardy jüanů (téměř 45 miliard Kč). Meziročně je nižší o 38 procent.

Několik velkých čínských měst přitom v květnu neprodalo vůbec žádný stavební pozemek. Například Chang-čou, což je bohatá metropole východočínské provincie Če-ťiang, ve své hlavní městské části developerům žádný pozemek k výstavbě rezidenčních objektů nenabídl už od března. Podle webu Soufun je to pravděpodobně i proto, že vláda na město tlačí, aby se nejprve vypořádalo se zásobou neprodaných nemovitostí.

Žádný pozemek developerům v květnu neprodalo ani město Ťi-nan, které je metropolí provincie Šan-tung, rovněž na východě země. Tamní tisk napsal, že vzhledem k situaci na čínském realitním trhu jsou teď developeři mnohem opatrnější.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s tento týden uvedla, že ceny nemovitostí v Číně by se letos mohly snížit. Velcí developeři totiž často mají zásobu neprodaných projektů, a čelí tudíž poměrně silnému tlaku na to, aby vytvořili dostatečné cash flow a splnili ambiciózní prodejní cíle. Podle S&P jsou to hlavně menší developeři, kdo bude mít problém s prodejem a financováním. Agentura nevylučuje, že někteří se budou muset nechat převzít, pokud nechtějí zbankrotovat.

„Předpokládáme, že většina developerů, které sledujeme, mají možnosti i finanční prostředky na to, aby se s obtížnou situací na trhu vypořádali. Řada malých developerů bez ratingu ale problémy pocítí nejvíce, protože jejich možnosti prodeje a financování jsou mnohem slabší, než je tomu i větších konkurentů,“ sdělila analytička Pej Fu, která má v S&P na starosti úvěrové ratingy. „V některých menších městech, kde je slabší poptávka, ale naopak vysoká nabídka, by se mohly ceny ještě snížit,“ citoval ji MarketWatch.

Akcie předních čínských developerů na burze v Hongkongu na situaci v odvětví reagují už delší dobu, za poslední rok mají většinou vysoké ztráty. Například společnost Poly Property Group z maxima za poslední rok odepsala zhruba 35 procent, akcie Shimao Property Holdings klesly o 25 procent, akcie Fantasia Holdings Group spadly o 45 procent a kurz akcií Sunac China Holdings klesl o 35 procent. Hlavní index akcií v Hongkongu za stejnou dobu klesl jen asi o tři procenta.

Newsletter