Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Čínský akciový drak slábne. JPMorgan krotí svá doporučení

Útlum hospodářského růst a ztráta důvěry investorů v účinnost kroků uvolňujících měnovou politiku. To jsou hlavní argumenty pro horší hodnocení čínského akciového trhu – analytici JPMorgan snížili doporučení z „overweight“ na „neutral“. Rally čínských akcií je podle nich u konce, což dokládají na prakticky nulové reakci trhu na středeční krok centrální banky.

S cílem motivovat přísun peněz z bank do reálné ekonomiky, čínská centrální banka minulou středu snížila požadavek na rezervy bank o 520 bazických bodů na 19,5 procenta. Jedná se o první systémový krok takového rozměru za dva roky, který by měl do ekonomiky uvolnit dodatečných až 650 miliard juanů, tj. zhruba 100 miliard dolarů volné likvidity. K pozitivní reakci akciového trhu ale pro někoho překvapivě nedošlo, a akciový index Shanghai Composite během čtvrtka i pátka naopak ztrácel.

Rally u konce?

Právě absence jakékoli pozitivní reakce investorů na signál vůle centrální banky uvolňovat podmínky na měnovém trhu překvapila Adriana Mowata, hlavního akciového stratéga JPMorgan pro asijské rozvojové trhy. „Nulová odpověď akciového trhu může znamenat ztrátu důvěry v měnovou politiku,“ řekl.

Analytici JPMorgan přiřadili čínským akciím doporučení „nadvažovat“ v loňském listopadu v očekávání rally, k níž také došlo. Tehdejší zásah centrální banky, která snížila úrokové sazby, vynesl klíčový index během dvou měsíců výše o zhruba 35 %. Od začátku roku Shanghai Composite ale ztrácí zhruba 5 % a zaostává za MSCI Emerging Market Index, který je o necelá 2 % silnější.

K nijak optimistickému startu roku nedošlo ani optikou zpráv z čínské ekonomiky. Celoroční růst HDP za rok 2014 činil 7,4 procenta a poprvé od roku 1998 tak nedosáhl vládního cíle, který byl v průběhu loňského roku postupně snížen na 7,5 procenta. Čínská ekonomika loni rostla nejpomaleji za posledních 24 let.

Pohled býka

Překvapením by ale bylo, kdyby mezi experty se nenašel opačný názor. Investiční stratég SHK Private, Stephen Sheung nebyl vlažnou reakcí čínského akciového trhu na snížení povinných bankovních rezerv podle svých slov nijak překvapen, resp. donucen změnit svůj „býčí“ výhled. „Domníváme se, že trh již zahrnul do cen očekávané kroky centrální banky k dalšímu uvolnění…,“ řekl.

Jedním z důvodů vlažné reakce investorů je podle Sheunga jejich aktuální přesun ze sekundárního na primární trh, v očekávání několika IPO v tomto týdnu. Dalším katalyzátorem podle něj může být březnový kongres centrální banky, od kterého lze očekávat oznámení řady nových opatření. Stratég očekává, že index Shanghai Composite uzavře rok na úrovni 3.280 b., tj. zhruba 6 % nad současnou úrovní. 

8% sešup na čínských akciích. Peking přiškrtí pákové obchody

UBS: Býčí trh v Číně skončil

Mobius: Akciová rally v Číně se teprve rozjíždí

Newsletter