Čínský akciový rychlík do Hongkongu. Veze bublinu?

První vlak s penězi z Číny směr Hongkong odjel. Tomuto penězovodu, který je důsledkem propojení šanghajské a hongkongské burzy, se také přezdívá „Shanghai – Hong Kong Stock Connect“ a má na svědomí růst indexu hongkongské burzy Hang Seng na sedmileté maximum. Tento překotný nárůst kurzů akcií v Hongkongu však s sebou nese i obavy, jestli se nebude historie opět opakovat.

Šanghaj – Hongkong aneb vznik druhé největší burzy světa

V roce 2007 prošly akcie v Hongkongu silným boomem, který byl následován hlubokým propadem. Tento penězovod by také mohl tentokrát narušit stabilitu hongkongského dolaru, který drží pod kontrolou místní centrální banka (currency peg). Na rozdíl od roku 2007, je ale systém toku peněz do hongkongského dolaru velmi striktně omezen tak, aby se zamezilo velkým výchylkám, a funguje na základě jakési uzavřené smyčky. Myšlenka je to sice jistě pěkná, ale hůře proveditelná, protože Hongkong je první „na ráně“, kam peníze z Číny přitečou, aby se za ně nakoupily místní akcie. Spousta celosvětových fondů se chce tímto vlakem svézt a vůbec nezáleží na tom, že se z poklidného regionálního rychlíku může velmi rychle stát horská dráha.

Čínské podílové fondy naskakují…

Vše naznačuje tomu, že obchodní systém přítoku peněz bude rozšířen. Místní politik C.Y. Leung, který je oslavován za úzkou spolupráci se Šanghají, už nyní očekává, že se denní obchodní limity – 10,5 miliardy jüanů ze Šanghaje do HK a 13 miliard jüanů z HK do Šanghaje navýší.

Mnozí investoři rychlý příliv investic do Hongkongu nestihli a první povelikonoční naplnění kvót a potažmo růst indexu Hang Seng o 7,9 % jim utekl. Nejenže strmě rostly HK akcie, ale ztrojnásobily se objemy obchodů. Jedním z vysvětlení proč HK akcie skokově rostly, je že čínské podílové fondy na „stock connectu“ již aktivně obchodují, a ten druhý, že se zkrátka musí postupně smazávat rozdíl mezi silně rostoucími čínskými tituly a mírně pokulhávajícími akciemi v Hongkongu.

Fundament, nebo odtržení od reality?

Analytici vidí důvody trochu jinde. Vysvětlují tento prudký pohyb tím, že investoři věří místním centrálním bankám, že budou stimulovat ekonomiky, takže chtějí být zainvestovaní. To by mělo silný přítok peněz na burzu v HK v následujících týdnech udržet, ačkoliv se podle nich zvyšuje riziko, protože tento pohyb cen akcií není doprovázen tak silným růstem podkladového fundamentu. Banka Julius Baer již hovoří o tom, že čínské peníze způsobí na trhu v HK silné odtržení cen akcií od reality podobné tomu, jakému jsme byli svědky v posledních týdnech roku 2007, kdy index Hang Seng rostl o 30 %.

Hlavním důvodem, proč investoři drží akcie čínských firem, které jsou výhradně kótovány v HK, je trojnásobný přítok peněz z Číny, který může být pouze jedním směrem – tj. nákup. Kvóty se budou zvyšovat a více a více čínských lokálních jak akciových tak i komoditních burz se bude začleňovat do „Stock Connectu“. Čínský akciový trh tak dál roste, přestože ekonomika zpomaluje. Takzvané nákupy „na páku“ závratně rostou společně s nově zakládanými účty na nákup a prodej akcií. Jen za březen vzrostl počet nových účtů o 4,8 milionu. Za růstem akcií také může být nedostatek alternativní investic. Úrokové sazby jsou nízko a ani investice do drahých realit v současné době není žádná výhra.

Z Číny do HK tečou ve velké míře peníze, zatímco současně tamní centrální banka brání hongkongský dolar před posilováním. Vzniká riziko bubliny na všech třídách aktiv a tedy inflace. Poslední data ukazují, že ceny nemovitostí v HK v únoru dosáhly nových maxim. Oslabování čínského jüanu je další faktor, který může způsobit dodatečný příliv kapitálu do aktiv denominovaných v HK dolaru.

V případě, že silný tok peněž směr HK, jako jsme ho viděli minulý týden, bude pokračovat, vznikne na trhu nejen gigantická bublina, ale hrozí i rezignace HK centrální banky na snahu udržet HK dolar před skokovým posílením.

Newsletter