Čínský disident porazil Lego

Dánský výrobce hraček Lego oznámil, že mění politiku týkající se hromadných nákupů a nebude již od svých zákazníků požadovat, aby uváděli, k čemu kostky hodlají použít. Firma se totiž nedávno stala terčem kritiky, když odmítla prodat velké množství kostek čínskému disidentskému výtvarníkovi Aj Wej-wejovi. Obávala se, že by je použil pro vyjádření politického názoru.

Světoznámý čínský umělec Aj Wej-wej, který je otevřeným kritikem komunistické vlády v Pekingu, úterní rozhodnutí Lega ocenil jako vítězství svobody slova. „Lego je výrazový prostředek, který každý dokáže ocenit, a každý člověk by měl mít možnost používat ho podle své vůle. To je také podstata svobody projevu,“ řekl umělec.

Aj Wej-wej loni firmu Lego požádal o zásilku kostek. Chtěl z nich vytvořit výtvarné dílo o politickém disentu. Společnost Lego mu zboží odmítla prodat s tím, že nikdy nedodávala hračky přímo nikomu, kdo chtěl pomocí jejích produktů vyjádřit nějaké politické stanovisko. Aj v říjnu dánského výrobce hraček obvinil z cenzury a diskriminace. Umělec rovněž spojil postoj firmy Lego s jejími plány na nový zábavní park Legoland v Šanghaji.

Čína se prý letos stane největším trhem s elektromobily na světě

Zpravodajský server BBC napsal, že výtvarník nakonec svůj záměr realizoval díky internetové sbírce, v níž se sešlo dost kostek lega na to, aby mohl dílo pro výstavu v australském Melbourne dokončit. Aj dnes ale prohlásil, že na australský projekt nakonec použil podobné kostky čínského výrobce. „Nebyl v nich moc velký rozdíl, ale cena byla mnohem nižší,“ podotkl.

Společnost Lego v úterý na svých internetových stránkách uvedla, že doposud se zákazníků objednávajících si velké množství kostek ptala po „tematickém účelu“ jejich projektu, protože nechtěla „aktivně podporovat určité programy“. „Tento postup ale může vést k nedorozumění nebo může být vnímán jako rozporuplný. Společnost Lego proto upravila směrnice pro prodej kostek ve velkém množství,“ konstatuje se v prohlášení.

Výrobce místo dosavadního postupu od 1. ledna žádá po zákaznících, aby dali jasně najevo, že Lego nepodporuje jejich projekty, pokud budou vystaveny na veřejnosti.

MMF: Čína zvládá přechod k pomalejšímu, ale stabilnějšímu růstu

 

Newsletter