Čínský drak letí za Donaldem na Floridu

Americký prezident Donald Trump se dnes setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Na čínsko-americkém summitu budou hovořit o obchodu. Očekává se, že Peking nabídne USA symbolické investice a pracovní místa. Čína si přeje uznání politiky jednotné Číny a její globální role

Zajímavý a nepříliš nápadný článek z Wall Street Journal se zabývá veřejnou i soukromou stránkou čínsko-americké slovní války před summitem.

Několik zásadních postřehů:

  • Po extrémně špatném začátku v povolebním období řeší čínsko-americké vztahy Trumpův švagr Jared Kushner.
  • Naznačuje to, že Čína to s Trumpem „umí“ (nabídne pracovní místa a investice výměnou za to, že si bude moci své asijské ambice řešit sama).
  • Uprostřed března udělal americký ministr zahraničí Rex Tillerson při rozhovorech s Pekingem neobvyklou věc, když popsal čínsko-americké vztahy mottem prezidenta Si: „nekonfliktní, nekonfrontační, postavené na vzájemném respektu a win-win spolupráci.“

Proč je to důležité?

Tillersonovo „okopírování“ dřívějšího výroku čínského prezidenta vnímá čínský státní tisk jako podporu nového modelu významných mocenských vztahů (jak je formuluje Čína). To stojí v protikladu k politice Obamovy vlády, která v Asii takto nikdy postupovat nechtěla. Mezi Pekingem a Washingtonem nicméně zůstávají sporné body, co se obchodu týče.

Trump se tento týden na jednání vypraví se třemi hlavními myšlenkami:

  1. americká ekonomika
  2. Severní Korea
  3. válka proti Islámskému státu

Čína už přijala některé ústupky, ale soustředí se na tyto body:

  1. opětovné stvrzení politiky jednotné Číny, co se Tchaj-wanu týče
  2. žádná jednostranná represivní ekonomická opatření
  3. uznání Číny coby přední velmoci a prezidenta Si jako světového lídra

Očekává se, že Čína uplatní taktiku japonského premiéra Šinzó Abeho, který Spojeným státům nabídl symbolické investice a pracovní místa. Mně však bude hlavní výsledek zřejmější za několik týdnů po „golfovém turnaji“.

Bude obchodní expert Trumpova týmu, Peter Navarro, permanentně mimo hru, jak se tomu zdá být teď, nebo se vrátí na hřiště a způsobí v oblasti globálního obchodu pozdvižení? Jeho platformou bude nedávno zadaná souhrnná zpráva o importních a exportních deficitech, která má být předložena za méně než 90 dnů.

Skutečná otázka a skutečný problém nicméně je, jak sladit některé z Trumpových nejsilnějších postojů – proti obchodu, proti Číně – s potřebou vést s Pekingem pozitivní dialog. A na tuto otázku setkání dvou nejmocnějších mužů světa, které bude probíhat plně v mezích připraveného scénáře, neodpoví.

Pokud zde existuje nějaké riziko, je to varianta, že se setkání zvrhne mimo plánovaný scénář. Následný dopad na trh by měl být i v takovém případě malý, ale pro jistotu bedlivě sledujte Trumpův proslulý účet na Twitteru, protože během následujících dvou dnů se nepochybně blýskne pár „lahůdkami“ pro své sledující.

Ve výsledku však Trump zůstává prezidentem uplatňujícím nacionalisticky laděnou domácí politiku. Prezidentem, který musí představit slušný daňový plán, aby odvrátil intenzivní problém úvěrové kontrakce (což z první ruky minulý týden nepotvrdil nikdo jiný než právě Čína), a udržel tak naději při životě.

Newsletter