Čínský exportní drak v kleštích

Z Číny dnes přišla překvapivě slabá data ze zahraničního obchodu za březen, která nastolují nervozitu před středečním reportem toho, jak si vedla druhá největší ekonomika světa v první čtvrtině roku.

Čínský export (v domácí měně) se v březnu překvapivě propadl o 14,6 procenta, tedy nejprudším tempem za zhruba rok. Vyplývá to z dnešních údajů čínského celního úřadu. Analytici přitom předpovídali 8,2% růst vývozu, po prudkém růstu o téměř 49 % v únoru. Opět slabší byl i dovoz, který klesl o 12,3 % při očekávání 11,3% snížení a po 20% propadu v předchozím měsíci. Pokles dovozu signalizuje slabost domácí poptávky, která se má podle cílů Pekingu stát pilířem čínské ekonomiky, namísto dosud dominantního exportu.

OECD: Závratný růst Číny skončil

V dolarovém vyjádření březnový export propadl o rovných 15 % a dovoz o 12,7 %, proti očekávání analytiků 9% růstu resp. 10% poklesu. Zásadním způsobem se propadl přebytek obchodní bilance – na 3,08 mld. dolarů z únorových 60,6 mld. dolarů, což je varovným signálem pro tempo růstu celé ekonomiky za 1Q, které bude zveřejněno ve středu ráno.

Čínskou ekonomiku trápí slabší poptávka ze světa, zpomalování investiční aktivity i nedostatečně silná domácí spotřeba spolu se slábnoucím trhem realit. Nepomáhá jí ani stoupající kurz domácí měny. Místopředseda čínské vlády Wang Jang tento měsíc uvedl, že úřady musí učinit opatření na podporu vývozu, aby útlum exportního sektoru nebrzdil hospodářský růst. 

Čína ještě zahýbe s měnovými kohouty

Akciový trh na špatná čísla reagoval pozitivně, index Shanghai Composite posílil o 1,8 procenta a Hang Seng zhruba o 1,6 %. Investoři mimo jiné sázejí na další podporu vlády. Centrální banka již během posledního půl roku uvolnila podmínky na hypotečním trhu, dvakrát snížila sazby a omezila úroveň povinných bankovních rezerv, podle ekonomů ale bude třeba dalších kroků. Čínský premiér Li během víkendu řekl, že rizika pro čínskou ekonomiku rostou a úkolem vlády je negativním dopadům zabránit.    

Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 procenta, tedy nejpomalejším tempem za posledních 24 let. Hospodářský růst tak poprvé od roku 1998 zaostal za vládním cílem, podle kterého měl dosáhnout 7,5 procenta. Údaje o vývoji HDP v letošním první čtvrtletí budou zveřejněny ve středu. Letos se navíc očekává další zpomalení růstu. 

Newsletter