Čínský prezident: Střety s USA jsou nevyhnutelné, konflikt by ale zničil celý svět

Konflikty mezi Čínou a Spojenými státy jsou nevyhnutelné, otevřená vojenská konfrontace by ale zničila obě země i celý svět. Na pravidelném čínsko-americkém jednání v Pekingu to pronesl čínský prezident Si Ťin-pching a vyzval k respektu mezi oběma zeměmi. Čínský prezident požaduje také lepší „komunikaci ve vojenských otázkách“ mezi oběma zeměmi. Ministr zahraničí USA John Kerry, který vede americkou delegaci, se nechal slyšet, že Spojené státy neusilují o „potlačení“ rozmachu Číny. Slova směřují k situaci v regionu, kde budování silnější pozice domácí Číny testuje spojenectví Spojených států Japonskem, Vietnamem či Filipínami.

Čínská měna, Severní Korea a napětí v Jihočínském moři. To jsou dle komentátorů hlavní jizvy za vztazích Číny a Spojených států. Čína vede spory s několika svými sousedy, především pak s Vietnamem a Filipínami, o území v Jihočínském moři. Spojené státy zase v poslední době posílily vojenskou spolupráci s Filipínami a uspořádaly společná vojenská cvičení, což vyvolalo nelibost Pekingu.

Peking se také pře s Japonskem o území ve Východočínském moři a nově protestuje proti rozhodnutí japonské vlády změnit pacifistickou ústavu a umožnit japonské armádě bojovat v zahraničí v případě napadení spojenců Japonska.

Čínský deník Chongqing Youth News otiskl celostránkovou barevnou mapu Japonska, kde jsou nakresleny jaderné hřiby nad městy Hirošima a Nagasaki, a doplnil ji titulkem „Japonsko chce znovu válku“. Japonci kvůli tomu ihned vyvolali s Čínou diplomatickou roztržku. Další komentář s názvem „Byli jsme k Japonsku v minulosti příliš přátelští?“, kritizuje rozhodnutí Tokia rozšířit působnost armády i na akce, jež byly doposud protiústavní.

Japonsko bylo ve druhé světové válce spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie. Právě japonská vojenská agrese z minulých dob je důvodem k omezení role japonské armády. Japonsko je ale na druhé straně (viz reakce na komentář) jedinou zemí světa, která se stala terčem jaderného útoku, když Spojené státy svrhly na konci druhé světové války atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. V Hirošimě 6. srpna 1945 na následky výbuchu zemřelo asi 140.000 lidí. Nagasaki potkal stejný osud 9. srpna, výbuch si celkem vyžádal více než 80.000 životů. O šest dnů později Japonsko kapitulovalo a ukončilo tím druhou světovou válku.

Newsletter