Čínský průmysl, maloobchod i reality potvrzují zhoršení

Čínské akcie klesly na pětitýdenní dno po nejpomalejším růstu čínského průmyslu od finanční krize, zaostání maloobchodu i viditelné oslabení prodejů domů. Data potvrzují přibrzdění čínské ekonomiky a povzbuzují úvahy o další stimulaci měnovou i fiskální politikou.

Meziroční růst čínského průmyslu v srpnu zpomalil na 6,9 procenta z 9 procent v červenci. To je tempo nejpomalejší od prosince roku 2008.

Maloobchod vykázal 11,9% růst při růstu fixním investic o 16,5 procenta. Oba údaje jsou za očekáváním ekonomů a analytiků. Samostatná statistika pak ukázala, že prodeje domů v Číně od úvodu roku do srpna klesly meziročně o 10,9 procenta.

Všechny údaje posilují očekávání, že Čína bude mít potíž naplnit cíl růstu HDP na úrovni celého roku o 7,5 procenta. Tomu odpovídá i zpomalení tvorby nových úvěrů, zveřejněné v předchozím týdnu.

Na minima za poslední tři týdny padly úrokové swapy, odrážejíce spekulaci, že centrální banka posílí stimulaci ekonomiky. Australská ANZ Banking Group očekává, že celoroční růst čínské ekonomiky zvolní do rozmezí 6,5 až 7 procent. Shanghai Securities News zveřejnily odhady, podle kterých se čínský centrální banka zdrží poklesu sazeb, ale odpoví silným stimulačním opatřením.

Akcie v Šanghaji jsou naceněny na 8,5násobku roční očekávané ziskovosti firem v indexu při kontinentálních H-shares na 6,9násobku a obchodování pod 50denním klouzavým průměrem. 

Newsletter