Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Čínský průmysl si vedl nejhůř za poslední rok

Aktivita ve zpracovatelském sektoru ve druhé největší ekonomice světa v dubnu pokračovala v poklesu vlivem poklesu nových objednávek. Konečná hodnota indexu nákupních manažerů sestavovaná HSBC klesla na 48,9 bodu a zaostala tak za původním odhadem i očekáváním ekonomů, ukázala navíc nejslabší kondici průmyslu za poslední rok. V březnu dosahoval index 49,6 bodu, přičemž 50 bodů je předěl mezi růstem a poklesem.

Svůj index nákupních manažerů vydává také vláda v Pekingu, ten za duben ukázal hraničních 50 bodů. Zatímco oficiální vládní údaj vychází především z průzkumu mezi velkými výrobci, index HSBC se soustředí na malé a střední firmy.

Čína roste nejpomaleji za šest let

Experti: Oslabení čínského draka dolehne i na firmy na burze

Čínská ekonomika již delší dobu čelí kromě slabého vnějšího prostředí také lenivé domácí poptávce a zpomalujícímu sektoru realit. V loňském roce ekonomika vzrostla o 7,4 procenta, nejslabším celoročním tempem od roku 1990, přičemž poprvé od roku 1998 nedosáhla na Pekingem vytyčený cíl.

Nepřesvědčivé zprávy z ekonomiky podkládají argumenty pro další politické stimuly. Čínská centrální banka od listopadu dvakrát snížila sazby a dvojnásobně také omezila požadavek na minimální rezervy komerčních bank. Ekonomové ale varují před rizikem růstu špatných úvěrů – podle zprávy PwC narostla bilance dvanáctky největších čínských věřitelů loni o 11,5 procenta, špatné úvěry ale vylétly o 38,2 procenta.

Čína ještě zahýbe s měnovými kohouty

Čína brzdí, špatné úvěry v bankách prudce rostou

Newsletter