Čínský rudý drak v 2017: Masivní rozlet, nebo přistřižená křídla?

S čínskými lídry sjíždějícími se v Pekingu s cílem zmapovat ekonomiku a určit hospodářskou politiku asijského giganta pro následující rok optimismus jen kvete, a to zejména díky rostoucímu trendu globální poptávky. Uvedla to agentura Bloomberg.

Ekonomové odhadli růst v 1. čtvrtletí na 6,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což je zvýšení o desetinu oproti původním odhadům, které byly zveřejněny před měsícem. Předpověď pro současný rok se přitom také zvýšila oproti zářijovým zprávám z 6,6 procenta na 6,7 procenta. Celková predikce pro příští rok se také zvýšila o desetinu, a to na 6,4 procenta.

Změna nálady oproti lednu letošního roku, kdy velký odliv kapitálu a propadající jüan rozhoupal trhy, je znatelná. Načasování pro čínské lídry, kteří se chystají debatovat právě procentní cíl růstu HDP, či zvýšení spotřeby domácí ekonomiky, je naprosto perfektní. Nicméně hrozby, které by mohly zbrzdit stávající růst před stranickým kongresem v posledních měsících roku 2017, stále přetrvávají. Těmi jsou zejména růst vládního dluhu a také konfrontace s budoucím americkým prezidentem Trumpem v otázce vzájemného obchodu a palčivé situace Tchaj-wanu.

Čína: Trumpe, pozor! I my můžeme přiostřit

Aktivita ekonomiky se stabilizovala na základě vzchopeného realitního trhu a vládních investic do infrastruktury, přičemž ceny se vzpamatovaly výsledkem odvážnějších škrtů, které byly učiněny zejména díky nadvýrobě,“ uvedla ekonomka Julia Wangová z hongkongské pobočky HSBC. „V posledních měsících jsme zaznamenali zpožděný pozitivní dopad s rostoucími zisky a stabilizací soukromých investic,“ dodala.

Také čínský prezident Xi Jinping hýří optimistickými výroky. Nedávno uvedl, že Čína jistě splní všechny ekonomické i sociální cíle letošního roku. S bujícími státními investicemi, exportem podpořeným slabším jüanem a rostoucími prodeji čínských řetězců můžeme s těmito odhady pravděpodobně jen souhlasit. Čína tedy nejspíše skončí růstově jen půl procentním bodem pod sedmi procentním cílem roku 2016. To se přes problémy 1. čtvrtletí jeví jako další úspěch asijské velmoci.

Miliardy dolarů mladé Číňany netáhnou

Přes všechny úspěchy se však Čína v měřítku bohatství stále potýká s čísly, která patří spíše do kategorie rozvíjejících se ekonomik. Měřítkem HDP na obyvatele ideálně zapadá do statistik zemí BRICS, kterou je oficiálně členem. S částkou 8027 USD je prakticky na stejné úrovní jako Rusko a Brazílie.

Pokud chceme zůstat v regionu Dálného východu, porovnání s vyspělým Japonskem je pořád zářným příkladem, jak dlouhá cesta před Čínou leží. Japonsko je se svými 32 477 USD na čtyřnásobku čínského HDP na obyvatele. Otázkou tedy zůstává, jak moc úspěšný bude rok 2017 pro čínského rudého draka, a to především v dotahování (nejen) tohoto klíčového makroekonomického ukazatele.

Čínská akademie sociálních věd (CASS), která je předním poradcem vlády, dnes informovala, že se v příštím roce zvýší o 6,5 procenta. Růst ekonomiky tak zvolní z 6,7 procenta, což je očekávaný výsledek na tento rok, a jeho tempo bude nejpomalejší za více než čtvrt století. Akademie zároveň předpokládá, že čínská měna bude dál oslabovat. Od začátku letošního roku již čínský jüan vůči americkému dolaru ztratil téměř sedm procent. Minulý týden se propadl na nejnižší úroveň za osm a půl roku, což byl výsledek spekulací o odlivu kapitálu v důsledku vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Deset šedých labutí na obzoru, alespoň dle Nomury

Newsletter