Čínský sektor stínového bankovnictví roste závratně rychle

Čínský sektor stínového bankovnictví rostl v roce 2013 nadále závratnou rychlostí, a nyní se řadí jako třetí největší na světě, alespoň podle zprávy vydané Radou pro finanční stabilitu (FSB).

Zpráva přichází v prostředí řady selhání čínských stínových úvěrů včetně úvěrového produktu vydaného China Evergrowing Bank, v hodnotě 652 milionů dolarů. Čínská vláda nyní zvažuje nová pravidla, jak zkrotit méně regulované, rizikovější typy úvěrů, zatímco se snaží zajistit, aby bylo více kapitálu ze stínového bankovnictví investováno do reálné ekonomiky, nikoliv spekulativních aktivit.

„Mezi rozvojovými trhy si právě objem a rychlý růst stínového bankovnictví v Číně zaslouží zvláštní pozornost,“ píše FSB ve zprávě.

Objem aktiv „ostatních finančních zprostředkovatelů“, jež nezahrnují tradiční finanční instituce, jako jsou banky, penzijní fondy a pojišťovny, vzrostl v Číně meziročně v roce 2013 o více než 37 procent na necelé 3 biliony dolarů, udává zpráva. To je sice mírné zpomalení růstu oproti 42procentnímu tempu v roce 2012. Přesto však tempo růstu objemu aktiv nebankovních finančních zprostředkovatelů v Číně bylo celosvětově druhé nejvyšší za Argentinou.

Podle některých jsou čísla i přesto příliš konzervativní. Podle čínské Akademie sociálních věd zahrnuje čínské stínové bankovnictví aktiva v hodnotě až 4,39 bilionu dolar, což by odpovídalo objemu takřka pětiny čínského bankovního sektoru. Viceguvernér čínské centrální banky však minulý měsíc prohlásil, že přínosy stínového bankovnictví v oblastech hospodářství, jako jsou malé a střední podniky, jsou nepopiratelné.

Zpráva mimo jiné ukazuje, že aktiva stínového bankovnictví v rozvinutých zemích stále několikanásobně převyšují Čínu a to jak v absolutních číslech, tak v procentech HDP.

Aktiva globálních nebankovních finančních zprostředkovatelů vzrostla v roce 2013 o 5 bilionů dolarů na 75 bilionů dolarů.

Spojené státy americké společně s eurozónou tvoří zhruba jednu třetinu celosvětového stínového bankovnictví, následuje Velká Británie s 12procentním podílem a Japonsko s 5 procenty. 

(S podporou CNBC, Bloomberg)

Newsletter