Čínský výprodej: rizikové bondy jako kolaterál končí

Čínské dluhopisy s nízkým ratingem už nebudou moci sloužit jako kolaterál pro získání krátkodobých půjček. Tento krok způsobil mohutný výprodej rizikových bondů, který se postupně rozšířil na akciové a měnové trhy. Juan za dnešek oslabil nejvíce od roku 2008.

Dle informací agentury Bloomberg, přestal čínský clearingový dům přijímat nové žádosti o repo obchody, které zahrnují kolaterál ve formě dluhopisů s ratingem nižším než je AAA nebo ty, jež byly vydány emitentem s hodnocením horším jak AA. Toto opatření by mělo eliminovat rizikové dluhy z repo trhu předtím, než bude ověřeno, které dluhopisy emitované místními finančními jednotkami (tzv. Local Government Financial Vehicle, LGFV) jsou kryté státem a které nikoliv.

Investoři se s oznámením tohoto ustanovení začali hromadně zbavovat některých likvidních akcií a státních dluhopisů, aby si zajistili dostatek hotovosti. Ta jim de facto má sloužit jako rezerva, kterou bylo potřeba vytvořit díky tomu, že některé repo obchody nebylo možné uskutečnit.

Čínské ministerstvo financí pak obeslalo všechny místní samosprávy s požadavkem na vytvoření seznamu všech nesplacených dluhů, který má být navíc rozšířen o municipální dluhopisy. Cílem je omezit riziko a zvýšit transparentnost regionálního zadlužení, které dnes dosahuje téměř 3 biliónů dolarů.

Čína srazila sazby. Umírněnou politiku neměníme, tvrdí

„Clearingový dům je zřejmě znepokojen možnými riziky, které jsou spjaté s dluhopisy emitovanými místními finančními jednotkami. Je potřeba nejprve jasně definovat, zda i ty spadají pod regionální zadlužení či nikoliv,“ uvedl Zhang Li, dluhopisový analytik z třetí největší brokerské společností Guotai Junan Securities. „Regulace se může dotknout některých investorů, kteří se díky ní budou snažit prodat držené dluhopisy vydané právě místními jednotkami,“ dodává.

Nová pravidla repo obchodů tak znamenají, že dluhopisy o hodnotě téměř 470 miliard juanů, které spadají pod regulaci Národní rozvojové a reformní komise, jež dohlíží nad ekonomickým plánováním, nebude možné použít jako kolaterál k získání krátkodobých půjček. Podle Yang Fenga, analytika z Citic Securities, dojde ke „znatelnému poklesu poptávky po těchto bondech, což vyústí ve vyšší úvěrové náklady pro místní finanční jednotky.“ Většina bondů těchto institucí totiž spadá do koše instrumentů s hodnocením AA- a níž.

Čínská vláda se tak snaží omezit neprůhledné zadlužování místních samospráv, které doposud hojně využívaly úvěrování právě prostřednictvím místních jednotek LGFV. Podle dat agentury Bloomberg, získaly letos místní vlády zdroje o hodnotě více jak 1,5 bilionu juanů oproti 903,7 miliard juanů z minulého roku. Cílem centrální vlády je donutit provincie omezit rizikové nepřímé financování a nahradit ho střídmějším, přímým.

Důsledky opatření se projevily jak na dluhopisovém tak i akciovém trhu. Investoři držící rizikové bondy se jich okamžitě začali zbavovat, stejně taky i některých akcií. Shanghai Composite Index klesl o více než 5 % na úroveň 2 860 bodů, což odpovídá největšímu poklesu od srpna 2009. Stejně tak oslabil juan proti dolaru. Jednodenní pád o téměř 0,55 % představuje největší propad od roku 2008.

Čína si jde vlastní cestou

Newsletter