Čínský záchranný tým zasahuje

Na čínském akciovém trhu se prozatím nic nového neděje. Stále se udržuje trend posledních týdnů, kdy hlavní akciové indexy klesají, pouze s mírnými výjimkami, které jsou způsobeny v naprosté většině případů zásahem ze strany čínské vlády. Faktem ale je, že tyto intervence nemají dlouhého účinku. Vždy nad nimi převáží nervozita, která tak přispívá k postupnému umazávání rekordních zisků z posledního roku.

Jedním z opatření čínského rudého draka bylo i poskytnutí dodatečných financí určených nejen pro vybrané státní investiční společnosti, ale i pro ty brokerské, soukromé. Americká investiční banka Goldman Sachs odhaduje, že pro tyto účely již bylo použito zhruba 144 miliard dolarů.

Čínská vláda k dodání potřebné likvidity na trh využívá tzv. China Securities Finance Corporation (CSF). Jde o státní agenturu, která je spojnicí mezi vládou a investičními společnostmi. Těm jsou poskytovány úvěry potřebné k maržovému obchodování, které jsou posléze využity pro nákup akcií. Dle oficiálního vyjádření disponuje CSF volnými zdroji o velikosti 2 bilionů juanů, tedy zhruba 322 miliardami dolarů. Z toho 1,3 bilionu juanů je ve formě půjček od velkých komerčních bank, 80 miliard pochází z červencové emise dluhopisů a 100 miliard je ve formě vlastního kapitálu. Část z celkového čísla pak pochází i od čínské centrální banky.

Kolik z celkových 2 bilionů bylo použito na neúspěšnou záchranu akciových trhů, není zcela jasné. Sama čínská vláda či vedení státní agentury totiž konkrétní číslo neuvedly a pravděpodobně ani neuvedou. Pokud by konečné číslo bylo vysoké, potvrdilo by to pouze obavy velké většiny investorů ohledně toho, že čínská garnitura není schopna volný pád zastavit a postupně s tím přichází o dostupné zdroje.

„Události posledních dní podtrhují fakt, že si čínská vláda vzala poměrně těžký úkol v podobě přesvědčení investičního publika o tom, že je schopna udržet akciový růst,“ řekl pro server CNBC Chang Liu z Capital Economics. „Směr trhů je v tuto chvíli určován především spekulací. Pokud by se objevila jakákoliv pozitivní zpráva, vyvstala by automaticky otázka, zda nakonec nebudou státní opatření stažena,“ dodal.

Goldman Sachs odhaduje, že aktuální množství využitých „záchranných“ zdrojů dosahuje zhruba 860 až 900 miliard juanů. Některá média na začátku července uvedla, že CSF poskytla brokerským společnostem pomoc o velikosti 260 miliard juanů a napřímo nakoupila akcie za 400 miliard. Dalších 200 miliard pak poslala na účty podílových fondů.

Na základě toho pak analytický tým Goldmanů předpovídá: „Věříme, že současná obava z ukončení vládní podpory čínských akciových trhů je zbytečně přehnaná,“ přepisuje slova analýzy CNBC. „I přesto, že vláda využila nemalé množství zdrojů ke stabilizaci vývoje, je pro ni stále brzo na to, aby se stáhla.“ Dle analytického týmu banky tak stále zůstává nervozita a s ní spojený trvající propad hlavním důvodem, proč vláda od svých intervencí pravděpodobně neupustí.

 

Newsletter