Čísla z průmyslu stvrzují sílu české ekonomiky

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v České republice se v květnu zlepšily a růst přidal na tempu. Index nákupních manažerů (PMI) stoupl z dubnových 54,7 bodu na květnových 55,5 bodu a předčil analytiky očekávanou úroveň 55,2 bodu. Údaj zveřejňuje společnost Markit Economics.     

Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů. Hlavní vliv na růst indexu měl v květnu rychlejší nárůst výroby, nových zakázek a zaměstnanosti, kde bylo dosaženo nejlepšího výsledku za čtyři roky. Zbývající složky hlavního indexu – dodací lhůty dodavatelů a zásoby vstupů na skladě – v květnu rovněž přispěly k růstu indexu, ovšem méně než v dubnu.     

Aktivita v českém průmyslovém sektoru roste ji 26 měsíců v řadě. „PMI přichází vzápětí po oznámení překvapivě vysokých hodnot HDP za první čtvrtletí, kde ČR předběhla v růstu všechny ostatní země EU, a naznačuje, že na vysokém tempu růstu se v druhém čtvrtletí nic nezmění,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Trevor Balchin. 

„Zatímco vstup do druhého čtvrtletí úplně nevyšel, když hodnota byla nejnižší za poslední čtyři měsíce, květnové číslo vše vynahradilo. Výsledek předčil očekávání trhu i dlouhodobý průměr,“ uvedl hlavní ekonom KB Jan Vejmělek. Pohled nákupních manažerů na cenový vývoj ukazuje na zintenzivňování cenových tlaků potvrzujících tezi, že deflační obavy začínají být opravdu minulostí,“ dodal Vejmělek. Ceny vstupů rostly podle respondentů nejrychleji od loňského února, výstupní ceny dosáhly nejvyšší hodnoty za posledních 17 měsíců.

Komentář: Ekonomický růst ČR opět „vyráží dech“

ČNB: Růst ekonomiky je robustní, ač pomohl výběr daně z tabáku

Newsletter