Americké výnosy obrátily k růstu. Dolar v lehkém zisku pod 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Citelné zlevnění ropy snižuje ceny v tuzemském průmyslu

Ceny průmyslových výrobců v listopadu klesly o 0,6 procenta v meziměsíčním vyjádření. Meziročně byly nižší o 1,7 procenta.

Klíčovým dezinflačním tlakem současnosti je pokles cen ropy na světových trzích, což se zrcadlí i v listopadových číslech k cenám průmyslových výrobců. Položka, do níž spadají rafinované ropné výrobky, zodpovídá za listopadový meziměsíční pokles hned ze dvou třetin.

 Z meziroční perspektivy je silným přispěvatelem k poklesu cen v průmyslu stále zlevňující elektřina, ale k ní se právě přidává i vliv poklesu cen ropy. Výsledkem je zrychlení meziročního poklesu cen v průmyslu v porovnání s předchozími měsíci.

Jedná se o trend obecnější, patrný jak z údajů za celou Evropskou unii, tak za naše sousední země. Dynamika poklesu cen je však v ČR i z celoevropského pohledu poměrně vysoká. Lze předpokládat, že snižující se ceny v průmyslu se postupně promítnou do dezinflačních tlaků v širší ekonomice. Míra inflace přitom už v posledních měsících nedosahuje hodnot prognózovaných Českou národní bankou.

Pokles cen průmyslových výrobců pro centrální bankéře bude dalším dokladem silnějších dezinflačních tlaků, než jaké v prognóze předpokládali. Zatím by je to však nemělo vést k zásadnímu přehodnocení své rétoriky v dané věci, tj. v boji proti dezinflačním tlakům. Je ovšem možné, že budou na svém zítřejším měnověpolitickém zasedání signalizovat posunutí konce intervenčního režimu do druhé poloviny roku 2016.

Newsletter