Citron tweetuje: Firma, která zlomyslně okrádá vládu. Shortujte!

Investičním světem obletěla zpráva, že Citron opět tweetuje. Známá společnost, kterou vede ještě známější „shortař“ Andrew Left, se tentokrát zaměřila na firmu, která zlomyslně okrádá americkou vládu. O koho jde?

Sázka na short se tentokrát týká výrobce mobilních telefonů Motorola Solutions. Podle Lefta tato společnost prodává předražené zboží, a do toho navíc „závažným způsobem a především úmyslně okrádá americkou vládu“.

Motorola se dosud spoléhala především na prodeje vládě Spojených států, které podle Lefta probíhají ve zcela nesoutěžním prostředí. S nástupem Donalda Trumpa, který se otevřeně přihlásil k usilovné snaze o transparentnější a konkurenceschopnější vládní transakce, se tak výrobce telefonů dostává do problémů.

„Motorola Solutions se spoléhá na jednoduchý recept, a to dostat se do každého policejního, hasičského i šerifského oddělení,“ řekl v rozhovoru pro server CNBC Andrew Left. „Jakmile se tak stane, firma použije všechny prostředky na to, aby se stala výhradním dodavatelem, čímž tak vyřadí ze hry všechny ostatní konkurenty.“

A právě to se v dohledné době změní…

„Teď je extrémně důležité si uvědomit, že máme prezidenta, který se velice pozitivně staví k otázce vymáhání práva,“ řekl Left. Vláda tak podle zakladatele Citron Research zatne tipec dosavadnímu utrácení za předražené zboží.

Jako příklad okrádání americké vlády pak Left uvedl ceny produktů sledované firmy v USA a ve Velké Británii, kde je cenový rozdíl ve prospěch Spojeného království natolik markantní právě díky silnějšímu konkurenčnímu prostředí.

Citron tweetuje o „Valeantu leteckého průmyslu“. A akcie padají

V návaznosti na to byla nastavena cílová cenu akcie Motoroly nejprve na 45 dolarů, ovšem později byla snížena až na 40 dolarů. Ihned poté, co byl tweet zveřejněn, titul spadl o 3,5 %. Po rozhovoru pro CNBC pak ztráty prohloubil až na téměř 5,4 %.

Motorola se brání zuby nehty

Motorola se ke komentáři poměrně rychle vyjádřila. Podle společnosti je Leftův názor naprosto zcestný, přičemž navíc ho obvinila z nepřijatelného srovnávání a šíření mylných informací.

„S tímto názorem silně nesouhlasíme,“ okomentovala situaci společnost. „Je potřeba si uvědomit, že Citron Research již v minulosti učinil několik lživých a zavádějících vyjádření. Srovnání amerických produktů a cen s těmi evropskými proběhlo s naprostou neznalostí základních parametrů už jen proto, že jednotlivé země mají rozdílné standardy a vyžadují tak rozdílné technologie.“

Motorola navíc dodala, že je hrdá na množství vládních kontraktů, které rozhodně nezískala za podmínek, které Left uvádí.

„Denně se potýkáme s konkurencí a ročně získáme tisíce kontraktů, a to proto, že máme ty nejlepší produkty a nejspolehlivější řešení, která jsou na trhu dostupná ve všech možných cenových rozpětích.“

Obchodování přes Twitter aneb jeden tweet a 7 % dole

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter