Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Citron tweetuje o „Valeantu leteckého průmyslu“. A akcie padají

Andrew Left a jeho společnost Citron Research opět tweetuje. Jeho poslední příspěvek se týkal americké firmy TransDigm, která je dle slov analytika a jednoho z nejznámějších shortařů „Valeantem leteckého průmyslu“. Akcie v návaznosti na to spadla o 13 %. Proč?

Rozbuškou propadu bylo nařčení z umělého navyšování cen. „Business model firmy TransDigm je přesně to, co byl Valeant pro farmacii,“ přepisuje Leftova slova server CNBC. „TransDigm akvíruje další výrobce leteckých součástek (celkem více jak 50), propouští zaměstnance a výrazně zvyšuje ceny. Z firmy se tak stal dominantní dodavatel leteckých dílů, ovšem za cenu masivního zadlužení….nepřipomíná vám to něco?“

 

Ano, připomíná. Popisovaný scénář v podstatě odpovídá kauze Valeant. Kanadská farmaceutická firma byla v roce 2015 obviněna a následně vyšetřována z nestandardních a podvodných operací, díky kterým si měla uměle navyšovat prodeje a zisky. S tímto obviněním tehdy nepřišel nikdo jiný než právě Citron Research.

Obchodování přes Twitter aneb jeden tweet a 7 % dole

Podle Leftových slov se nacházíme v situaci, kdy má nový americký prezident Donald Trump vůči leteckému průmyslu ten samý postoj, který zastávala Hillary Clintonová vůči farmacii (obviňování z až nemravného zvyšování cen). Nejlépe to potvrzuje dění posledních týdnů, kdy jeden Trumpův tweet položil akcie společnosti Boeing i Lockheed Martin.

Blonďatý magnát tehdy narážel především na vysokou cenu prezidentského boeingu a stíhačky F-35, což by podle analýzy Citron Research mělo mít spojitost právě s firmou TransDigm, jelikož je dominantním dodavatelem součástek pro celý letecký průmysl.

Nekorektní Trump a konec politiky silného dolaru. Jak?

„Prezidente Trumpe, víte, proč ve vašem letadle stojí výměna vzduchového filtru, ventilu a čerpadla 20 tisíc dolarů? Důvodem je právě společnost TransDigm,“ stojí v příspěvku Citron Research.

Sledovaný titul se tak během pátku propadl z hodnot nad 250 dolarů za kus na 226. Akcie během dne odepisovala až 13 %. V závěru však část ztráty umazala. Výsledný pokles se nakonec zastavil na bezmála -10 %. Během pondělí pak propad pokračoval, a to až na 223,8 USD.

Podle Lefta to však není konec. Hodnota jednoho kusu akcie by podle něj měla být mnohem nižší, a to 166 dolarů. Vzhledem k aktuální úrovni bychom se tak mohli dočkat ještě více jak 25% propadu.

Nejdražší akcie na světě? Připravte si 2,5 milionu dolarů

Newsletter