Clintonová tweetem srazila biotechnologie na Wall Street

Americké akciové indexy zahajují nový týden bez výrazných výkyvů. „Vzrušení“ na trh ale přinesla dvě témata: skandál kolem emisí dieselových motorů v USA, který srazil akcie Volkswagenu a tweet demokratické kandidátky na prezidentku USA Hillary Clintonové. Ta připravila biotechnologickým akciím nejhorší den v letošním roce. Proč?

Americký nedělník New York Times přinesl zprávu o zvláštním léku, který takřka před noc zdražil z 13,50 dolaru na 750 dolarů za tabletu. Hillary Clintonová k věci na Twitteru napsala, že hned zítra navrhne řešení, které má takovým případům zabránit. Biotechnologie obratem namířily do 5% propadu. Mezi propadlíky v rámci blue chips pak patřily Merck, Pfizer nebo Johnson & Johnson. Akcie v sektoru obchodují na vysokém ocenění a jsou proto na regulatorní zprávy velmi těkavé.

Faktem je, že právě biotechnologie i na trhu, kde vidíme konec býčích nálad, patří stále k horkému zboží. Jejich hlavní ETF je za poslední rok výš o 27 % při 2% poklesu indexu S&P 500 za stejnou dobu. 11% propad jsme viděli na akciích Retrophin, které spojuje osobnost zakladatele Martina Shkreliho s Turing Pharmaceuticals, proti které článek NYT mířil.

Shkreli se brání, že je mladou a zatím ztrátovou firmou a na vývoji léků potřebuje dosahovat rozumný zisk. Analytici Revolution upozorňují na hlubší problém amerických biotechnologií, například odchod vývoje a inovací mimo území Spojených států a tím ztrátu kontroly nad klíčovým vývojem léčiv.

Zprávou, která prořízla americké obchodování a média, ale týká se evropské firmy, je skandál kolem instalace softwaru do naftových vozů VW a Audi, prodávaných v USA, který zajišťoval projití vozů emisními testy, ale v reálném provozu přitom produkovaly emisí produkovaly mnohonásobně nadlimitně. Koncernu hrozí pokuta v součtu 18 miliard dolarů a vyšetřován bude i v Německu.

Investoři pozorně sledují také Řecko, kde o víkendu nečekaně jasně zvítězil v předčasných volbách Alexis Tsipras a jeho uskupení Syriza. Probíhají jednání o vládě.

ONLINE: Řekové zvolili. Tsipras je jasným vítězem

ROZHOVOR: „Tsipras úspory a reformy ohne od svých voličů“

Newsletter