Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Člověk a technologie aneb Tři scénáře změn trhu práce

Politici, lídři byznysu, ekonomové. Ti všichni mluví o automatizaci a přemístění lidské pracovní síly na jiná pracovní místa nebo dokonce obory. Podle vizionářů bychom se měli soustředit na vytváření nových příležitostí, nikoliv na ničení těch starých s vidinou úspor nákladů ve výrobním procesu. Jak nás ovlivní implementování nových výrobních postupů práce, naznačil server World Economic Forum ve třech scénářích.

Průmysl 4.0 zahrnuje celou řadu pokročilých technologií, jako je umělá inteligence, Big Data či pokročilé analýzy, které významně transformují výrobní procesy, zlepšují produktivitu a konkurenceschopnost, ale také efektivitu alokování energie a zdrojů. Jednoduše řečeno, Průmysl 4.0 mění svět kolem nás. Umožňuje výrobcům chytře propojit stroje a vybavení napříč výrobní linkou a pomocí vyměňování informací dokáže zefektivnit celý proces.

Ankur Goyal z Bosch Engineering zdůraznil především roli Průmyslu 4.0 pro rozvíjející se ekonomiky. Podle něj je potřeba porozumět a zavést pokročilé výrobní techniky, které jsou hlavním faktorem úspěchu ve stále se měnící a vysoce soutěživé globální ekonomice.

Scénář č. 1– Automatizace jako optimizátor

V ideálním scénáři by segmenty jako robotizace, umělá inteligence, machine learning a automatizace měly sloužit dvěma účelům. Jednak jde o rozšíření podnikání či firmy a za druhé by měly pomoci samotným zaměstnancům. Pokud budou firmy využívat automatizaci a analýzu dat k zefektivnění výroby a navýšení kapacit, Průmysl 4.0 nezničí práci současným zaměstnancům, pouze ji změní.

Tento scénář podporuje podle World Economic Forum (WEF) futurolog Parag Khanna, který je zároveň autorem knihy The Future Is Asian, jež má být publikována začátkem příštího roku. Dle jeho vize musí automatizace splňovat dokonce čtyři podmínky, aby byla integrována s dostatečnou efektivitou. První z nich je vylepšení podmínek a příležitostí pro zaměstnance, dále zlepšení přístupu firem na trh, zároveň by měla zákazníkům nabízet další přidanou hodnotu a rovněž by měla zlepšit schopnosti využívání dat bez narušení soukromí.

 

„Podívejte se na to, co CEO Apple Tim Cook nebo Marc Benioff ze Saleforce propagují. Říkají, že technologie a data musí být zdvořilá a uctivá ke svým zákazníkům, nemají je kontrolovat,“ uvedl Khanna.

Scénář č.2 – Kooperace důležitější než automatizace

Co když to není robotizace, která bude tím nejdůležitějším v budoucnosti trhu práce? Klíčem totiž mohou být samotní zaměstnanci. Tento scénář, za kterým možná budou někteří lídři byznysu při příští konferenci WEF v Davosu stát, počítá s tím, že odbory a vlády vyvinou nové modely potřebné k zefektivnění přístupu a komunikace zaměstnanců se zaměstnavateli. Zaměstnavatel by neměl být ten zlý, neměl by být nepřítel zaměstnance, ale naopak.

Alkoholem ku kreativitě. Když postrádáte nápady, dejte si drink

Vezměme si například technologickou firmu Cisco, která nedávno vyhlásila den bez práce. Přesně 24 hodin po celém světě 800 zaměstnanců oddělení HR a služeb nepracovalo. Během tohoto dne ale měli za úkol sednout si a pozastavit se nad tím, na jaké problémy narazili při vykonávání své práce a následně měli načrtnout návrhy řešení toho problému. Z těchto nápadů se dokonce zrodila celá aplikace YouBelong@Cisco, která pomáhá novým zaměstnancům během několika prvních týdnů jejich práce.

Scénář č.3 – Digitální transformace povede k pracovní transformaci

Průmysl 4.0 se netýká pouze zemí G20. Rozvíjející se trhy se pomalu stávají nástrojem toho, jak vidíme budoucnost pracovního trhu. Například v Indonésii vedla digitální transformace ke vzestupu největší firmy v historii země s názvem Go-Jek. V Keni pak 48 procent HDP projde přes smartphony, a to díky mobilním platbám přes M-Pesa.

“Musíme změnit způsob, jak se přesunout ze starého modelu digitálních nedostatků k novému, kde digitální svět vytváří nové příležitosti. Jako k tomu v současnosti dochází v rozvojových zemích,” uvedl Richard Heeks z University of Manchester.

Stroj, který vyrábí stroj. Jak bude vypadat „gigatovárna“ Tesly?

Newsletter