Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

ČNB a konec ultra levného zadlužování české vlády

Doba levného zadlužování české vlády skončila. Ministr financí Babiš může v tomto směru „poděkovat“ České národní bance. Po ukončení kurzového závazku na koruně totiž ochabl zájem, především zahraničních, investorů o české dluhopisy.

Poté, co ČNB během minulého čtvrtka ukončila kurzový závazek obrany koruny před posílením pod 27,00 EURCZK, skončila doba intenzivní spekulace na tento moment. Jedním z oblíbených prostředků této sázky byly právě české – obzvláště krátkodobé – dluhopisy, u nichž si spekulanti slibovali kurzový zisk realizovaný díky posílení koruny.

Slabou poptávku nejlépe potvrzují data ze středeční aukce…

Ministerstvo financí dnes prodalo dluhopisy se splatností v říjnu 2019, říjnu 2023 a září 2025. Celková hodnota všech udaných cenných papírů dosáhla 9,8 miliardy korun, z toho 5,8 miliardy spadá pod bond s maturitou v říjnu 2019. V plánu však byl prodej mnohem větší, a to v hodnotě až 11 miliard korun. Ochablý zájem ze strany investorů tak způsobil, že průměrný výnos dluhopisu s nejdelší splatností vzrostl na 0,85 % z 0,75 % z předešlé aukce, která se odehrála před 4 týdny.

„Konec éry kurzového závazku ČNB znamená rovněž konec éry extrémně levného zadlužování vlády,“ řekl pro agenturu Bloomberg Dalimil Vyškovský, šéf oddělení obchodování s dluhopisy v Komerční bance. „Zatímco někteří investoři budou držet bondy až do splatnosti, jiní naopak využijí posílení koruny k realizaci zisků,“ dodal expert.

Rusnok: Pacient koruna se probouzí z narkózy. Zatím to vypadá skvěle

K rostoucím výnosům, a tedy klesající ceně, vedle ukončení intervencí na koruně přispívá i současný vývoj inflace, která se již čtyři měsíce drží nad inflačním cílem ČNB na 2 %. Tento trend totiž podporuje očekávání ohledně možného navyšování úrokových sazeb, což je v případě trhu s dluhopisy prodejní fundament.

Co se týče vývoje výnosů zmiňovaných instrumentů, u všech třech byl od minima z ledna pozorován postupný nárůst. Výnos bondu (mid yield) se splatností v říjnu 2019 se dostal na -0,03 %.

Dluhopis s maturitou v říjnu 2023 se posunul na 0,535 %.

Poslední cenný papír, splatnost v září 2025, se vyšplhal na 0,829 %.

Sázíme na korunu: Morgan Stanley radí short EURCZK. Jaký je cíl?

Newsletter