ČNB a zvyšování úroků. Případ kontrariánské Goldman Sachs

Slabá koruna přiměla mnoho analytiků k tomu, aby upravili své výhledy na růst úrokových sazeb v příštím roce. Podle analytického týmu Goldman Sachs ale mohou být tato očekávání přehnaná. Česká národní banka dle Goldmanů zvýší v prvním čtvrtletí roku 2019 sazby ještě jednou, pak by mohlo následovat delší období „beze změny“. Na rozdíl od dalších analytiků, kteří v příštím roce předpovídají dva nebo tři „hiky“. Investoři na peněžním trhu pak jeden nebo dva.

„Naše výhledy na korunu jsou mírně holubičí,“ uvedl pro agenturu Bloomberg ekonom Goldman Sachs Kevin Daly. „Očekáváme pokračování zpomalování českého růstu, na což bude mít vliv významné zpřísnění finančních podmínek a slabší zahraniční poptávka,“ dodal. 

Kevin Daly souhlasí s ostatními prognózami, podle nichž bude koruna zaostávat za v posilování oproti prognóze ČNB, a to o zhruba šest procent.

Koruna se včera vůči euru obchodovala bez výraznějších změn, proti dolaru oslabovala nad úroveň 22,90 USDCZK. Dnešek je opět bez zpráv z domácí ekonomiky. Česká měna se v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 25,92 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,87 až 25,95 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,77 až 22,98 USDCZK.* 

Dolar se včera vůči koši hlavním měn dostal na dvoutýdenní maximum. Reagoval na výrok zástupce šéfa Fedu Richarda Claridy. Ten podpořil další zvyšování úrokových sazeb. Dnes se čeká na proslov samotného šéfa Fedu Jeroma Powella v New Yorku. 

Z makrodat byl dnes již zveřejněn GfK průzkum spotřebitelské důvěry, za prosinec klesl na 10,4 bodu z listopadových 10,6 bodu, když trh čekal pokles na 10,5 bodu.

Hlavním očekávaným číslem je dnes americký HDP za 3. čtvrtletí. Největší ekonomika světa by měla růst o anualizovaných 3,5 procenta.  V USA bude zveřejněna také osobní spotřeba za třetí kvartál, velkoobchodní zásoby za říjen a také prodeje nových domů za říjen, které by měly růst o čtyři procenta po poklesu o 5,5 procenta v září.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1289 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,40 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1276 do 1,1387 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter