ČNB: Bez faktoru ropy by inflace byla dvojnásobná

Pokud by na přelomu letošního a loňského roku neklesly ceny ropy, inflace by se již nyní nacházela nad jedním procentem. Vyplývá to ze zápisu z jednání bankovní rady ze čtvrtka 7. května. Meziroční inflace v dubnu byla 0,5 procenta.  

Růst cen v dubnu předstihl očekávání trhu i ČNB  

„Jestliže by nedošlo na přelomu roku k propadu cen ropy, inflace by se již nyní nacházela v tolerančním pásmu cíle,“ uvádí zápis. Toleranční pásmo je stanoveno na procentní bod oběma směry kolem cíle dvě procenta.     

V diskuzi k cenovému vývoji bankovní rada poznamenala, že situace je v porovnání s posledními šesti lety odlišná. „Korigovaná inflace bez pohonných hmot, která odráží vývoj měnové politiky, se nachází již rok v kladných číslech, což představuje pozitivní signál, že domácí ekonomika generuje inflační tlaky,“ uvádí zápis.  

Průzkum ČNB poprvé s Roklen: Od ekonomiky čekáme víc  

V souvislosti s vývojem ekonomiky se většina členů bankovní rady shodla, že ekonomický růst bude i ve výhledu robustní. „V diskuzi o domácím ekonomickém vývoji bylo poznamenáno, že zpomalení růstu HDP na konci roku 2014 bylo pouze dočasné a od počátku roku 2015 dochází k jeho opětovnému zrychlení mimo jiné v důsledku pozitivního nákladového šoku,“ uvedl zápis. To potvrzuje dnešní první odhad ČSÚ o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Hrubý domácí produkt mezikvartálně vzrostl o 2,8 %, nejrychleji v rámci zemí Evropské unie, a meziročně o 3,9 %, přičemž oba údaje byly vysoko nad očekáváním.

Česká ekonomika roste nejrychleji v EU. A pomáhá koruně

Bankovní rada ve čtvrtek 7. května oznámila, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Zároveň rada nechala úrokové sazby na historických minimech. ČNB také představila novou makroekonomickou prognózu, podle které ekonomika letos poroste o 2,6 procenta a příští rok o 3,2 procenta. 

ČNB tleská ECB. Brzdou inflace dál koruna a mzdy

Newsletter