Dolar si připisuje zisky, v průběhu dne konstantně zpevňuje ve směru 1,1750 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

ČNB bez impulzu. Ale bude to těsné

Inflace dále roste. Trh byl lehce vedle, ČNB se opět trefila. Vyšších sazeb se dočkáme spíše až příští rok. Hlasování by ale mohlo být těsné.

Začátek nového týdne se v případě koruny nesl ve znamení oslabení krátce až k hranici 25,60 za euro. Hlavní rozbuškou ztrát byla ranní data ohledně tempa růstu cen měřeného indexem cen spotřebitelů. Výsledek za listopad se zastavil na 2,6 % meziročně, což bylo v souladu s prognózou ČNB a jen mírně mimo odhad trhu (dle Bloombergu se čekalo 2,7 % y/y).

„Včera zveřejněná data o inflaci potvrdila očekávání centrální banky, a nepřinesla tak žádný nový impulz pro přehodnocení načasování dalšího zvyšení úrokových sazeb,“ okomentoval výsledek ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Podle poslední zprávy o inflaci plánuje bankovní rada hike až v průběhu příštího roku. Veřejná vyjádření některých členů bankovní rady naopak nevylučují zvyšování sazeb ještě letos. Očekáváme tak těsné hlasování, ve kterém nakonec převáží možnost odložení zvýšení sazeb až na příští rok. Ostatně, posun tohoto kroku o přibližně 25 pracovních dní žádný dopad na ekonomickou situaci mít nebude,“ dodal ekonom.

Inflace zvolnila. Z pohledu ČNB nic nového

Pravděpodobnost toho, že budou sazby zvýšeny až v únoru 2018, reflektoval včera, byť jen velmi mírným, nárůstem například kontrakt FRA 3×6, stejně tak rostly i výnosy státních dluhopisů. Z hlediska dalšího letošního vývoje kurzu nesmíme zapomínat na efekt konce roce, který bude nahrávat spíše slabší koruně. Do toho navíc vstupuje i vývoj basis swapů a sazeb implikovaných forwardy, které vinou svého poklesu z posledních dní snižují atraktivitu koruny z hlediska zahraničních hráčů.

I podle šetření agentury Bloomberg mezi ekonomy a analytiky převažuje názor, že ČNB své sazby v prosinci nezvýší. Tak je přesvědčeno celkem 14 respondentů, zbytek, tedy 7, hlasovalo pro hike o velikosti 25 bb na 0,75 %.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Ve zbytku týdne, konkrétně ve čtvrtek, bude zveřejněn výsledek běžného účtu platební bilance ze říjen. V ten samý den pak započne týdenní karanténa, během které se zástupci České národní banky ponoří do informačního ticha. Koruna se aktuálně obchoduje kolem 25,61 EURCZK.

Dolar během včerejší seance oslaboval, a to krátce až nad hranici 1,180 za euro. Někteří investoři se po zpevnění z minulého týdne vrhli na vybírání zisků. K červeným číslům americké měně „pomohla“ i absence klíčových dat, na atraktivitě nepřidal ani pokles výnosů státních bondů.

Co se týče dnešního dne, v rámci Evropy bude zveřejněn německý ZEW index a britská inflace. Z USA se pak dočkáme indexu cen výrobců. Úterým rovněž začne dvoudenní zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému, který by dle většinových odhadů měl ve středu zvýšit své úrokové sazby o 25 bb do pásma 1,25-1,5 %. Pravdou je, že tento krok je v kurzu americké měny z většiny obsažen, proto by k případným výkyvům mohlo pravděpodobně dojít především v souvislosti s aktualizovanou prognózou, kde bude kladen důraz obzvláště na výhled vývoje sazeb.

Aktuálně dolar umazal část včerejších ztrát a obchoduje se kolem 1,178 EURUSD. Ve dvojici s korunou pak na 21,74 USDCZK.

 

Newsletter