ČNB bez překvapení, intervence nejméně do 2016

(Aktualizováno 14:56) Bankovní rada České národní banky dnes nastavení sazeb ani režimu devizových intervencí nezměnila, zcela v souladu s očekáváním ekonomů v průzkumu Bloomberg.

Klíčová sazba, tedy 2týdenní repo, zůstává na stávajícím minimu 0,05 %, stejně tak diskontní sazba, zatímco lombardní sazba je ponechána na 0,25 %.

ČNB zároveň potvrdila hladinu kurzového závazku u 27 korun za euro, který stanovila loni v listopadu. Devizový kurz bude nadále používat jako další nástroj uvolňování měnových podmínek. Dle dosavadních vyjádření členů bankovní rady tak hodlá činit nejméně do roku 2016.

Bankovní rada zopakovala, že uvedený kurzový závazek považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Dnešního zasedání se zúčastnilo šest ze sedmi členů, přítomen nebyl viceguvernér Vladimír Tomšík. Rozhodnutí přítomných bankéřů o zachování výše sazeb bylo jednomyslné, detaily rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.

ČNB zítra rozhoduje o sazbách. Co (ne)čekat?

Z prezentace pro tiskovou konferenci ČNB vyplývá, že rizika zůstávají protiinflační, čímž narůstá potřeba ukončit režim intervencí na koruně později, než s čím pracovala prognóza centrální banky. Ta zakotvovala 3Q roku 2015. Bankovní rada nicméně opět konstatovala, že ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než v roce 2016. Prodloužení režimu minimálně do přespříštího roku rada deklarovala již na konci července.

Centrální banka zopakovala dřívější prohlášení, že návrat do standardního režimu měnové politiky nebude znamenat posílení kurzu na úroveň před vstupem do intervenčního režimu, jelikož v mezidobí dochází k průsaku slabšího kurzu koruny do cenové hladiny i dalších nominálních veličin.

Protiinflační rizika prognózy jsou podle ČNB nižší hospodářský růst a utlumenější cenový vývoj v eurozóně, spolu s nižšími světovými cenami potravin a ropy. V opačném, tedy proinflačním směru pak působí údaje z domácí ekonomiky (úroveň růstu cenové hladiny a mezd).

Guvernér ČNB Miroslav Singer komentoval také vliv ukrajinského konfliktu na tuzemskou ekonomiku, který považuje na „makroekonomické úrovni za nevýznamný“. Bankovní rada se ukrajinskou krizí a jejími potenciálními dopady zabývala na červencovém zasedání a situace se od té doby dle Singera nijak nezměnila.

Naopak pozitivní vliv mají kroky Evropské centrální banky, které prospívají poptávce po českém zboží, uvedl. ECB minulý týden poskytla komerčním bankám první část levných čtyřletých půjček.

Singer: Proč ještě žádná země nevzdala cílování inflace?

ČNB: Inflace opět nad prognózou, návrat k cíli ke konci roku 2015

Newsletter