ČNB dle prognózy ukončí režim intervencí v polovině roku 2017

AKTUALIZOVÁNO – Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek intervenovat v případě potřeby na devizovém trhu na oslabení kurzu tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 korun za euro. ČNB je stále připravena provádět časově i objemově neomezené intervence.

„Bankovní rada přitom vidí jako pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017. Domácí cenový vývoj je stále pod vlivem silných protiinflačních nákladových vlivů ze zahraničí, jejichž intenzita i doba trvání jsou větší, než předpokládaly předchozí prognózy,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání rady guvernér Miroslav Singer. Dodal, že ČNB je připravena, pokud by mělo dojít k systematickému poklesu inflačních očekávání projevujícímu se ve vývoji nominálních veličin, zejména mezd, posunout hladinu kurzového závazku na slabší úroveň.

Rozhodnutí se opírá o novou makroekonomickou prognózu, v níž ČNB zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,3 procenta. Zlepšila naopak výhled růstu ekonomiky pro příští rok na 3,4 procenta, dodal Singer. V předchozí únorové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 2,7 procenta a v roce 2017 o tři procenta.

Devizové intervence banka spustila v listopadu 2013, a to kvůli obavám z deflace. Z dostupných statistik vyplývá, že do konce února ČNB intervenovala za zhruba 520 miliard korun.

Podle nové prognózy se inflace v nejbližším období dočasně sníží do blízkosti nuly, především v důsledku zahraničních nákladových vlivů. Poté se však zvýší a na horizontu měnové politiky dosáhne dvouprocentního cíle. K udržitelnému plnění cíle, které je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky, tak dle prognózy dojde od poloviny příštího roku. Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy na horizontu měnové politiky jako mírně protiinflační.

V druhém čtvrtletí roku 2017 počítá centrální banka s inflací 1,8 procenta a ve třetím čtvrtletí 2017 s inflací 2,2 procenta. V minulé prognóze odhadovala, že inflace bude ve druhém čtvrtletí 2,1 procenta. Odhad pro třetí čtvrtletí ponechala.

Rizika pro vývoj odhadovaný centrální bankou jsou podle Singera mírně protiinflační. Proti růstu cen by mohl působit vývoj cen průmyslových výrobců v eurozóně a promítnutí dlouhodobě nízké inflace do vývoje některých ukazatelů, zejména mezd.

Bankovní rada dnes rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Singer uvedl, že bankéři také diskutovali o negativních sazbách.

Zasedání Bankovní rady ČNB se dnes zúčastnilo šest ze sedmi jejích členů. Nebyl přítomen Pavel Řežábek.

Newsletter