ČNB doručí další zvýšení sazeb. Výrazně silnější korunu nečekejme

Klíčové body

  • Očekáváme, že Česká národní banka dnes doručí zvýšení sazeb o půl procentního bodu.
  • Debatovat by se mělo i o možnostech posílení koruny skrze intervence, na řízení kurzu však centrální banka nepřistoupí.
  • Dnešní rozhodnutí ČNB nevyzní v jestřábím duchu. Očekáváme opatrnou rétoriku, která kurzu koruny dodatečnou sílu nedodá.
Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka dnes doručí zvýšení sazeb o půl procentního bodu. Podle našich odhadů by mohlo jít o jedno z posledních navýšení v rámci aktuálního úrokového cyklu. Debatovat by se mělo i o možnostech posílení koruny skrze intervence. K řízení kurzu však centrální banka nepřistoupí.

Celoplošné inflační tlaky a riziko uvolnění kotvy dlouhodobých inflačních očekávání budou hlavní argumenty navýšení úroků nad současných pět procent. Rétorika by měla být obdobná jako na březnovém zasedání. Síla inflačních tlaků domácích i zahraničních zůstává, navíc je umocněna válečným cenovým šokem. Rozhodnutí padne v přetrvávajícím prostředí nejistoty spojené zejména s dopady války na Ukrajině.

Aktualizovaný letošní výhled by měl ukázat výraznou revizi inflace směrem vzhůru. Vrcholu nad 13 % meziročně by mělo být dosaženo v závěru první poloviny roku. Ve zbytku by tempo růstu cen mělo zůstat zvýšené. Opačným směrem bude revidován letošní ekonomický růst. Predikce by mohla ukázat snížení minimálně na polovinu únorové prognózy, tedy na zhruba 1,5 %, jak už v březnu uvedl guvernér Rusnok. Dnes jsou podle nás rizika nakloněna k citelně nižšímu číslu.

Doporučení sekce měnové ohledně zvýšení sazeb by mohlo přesáhnout 50 bazických bodů. Očekáváme však, že bankovní rada bude opatrnější a většinově se shodne na půl procentním bodu. Argumentovat toto rozhodnutí bude sazbami výrazně nad odhadovanou neutrální úrovní, které banka nechá po zbytek roku „pracovat“. Rychlost přenosu zvýšení úroků je totiž zhruba 12 měsíců, tudíž první loňské kroky se v reálné ekonomice plně projeví až na přelomu první a druhé poloviny letoška.

Výhledově si centrální banka ponechá prostor pro kosmetické úpravy sazeb, například v podobě navýšení o 25 bodů v červnu. Celkově očekáváme, že by vrchol aktuálního úrokového cyklu nemusel přesáhnout hranici šesti procent. To je zhruba v souladu s aktuálním tržním výhledem, který na horizontu měsíce zaceňuje vyšší sazby o cca třicet bodů, na devíti pak zhruba o padesát.

Bankovní rada bude rovněž probírat možnost intervencí směrem k silnější koruně. Neočekáváme, že by ČNB přistoupila k cílenému posilování kurzu. Možnost zásahu si ponechá pro příležitosti, kdy na trhu v prostředí nízké likvidity dochází k  intenzivnímu oslabení ve velmi krátkém čase. Podobně jako tomu bylo na začátku března.

Kurz koruny v posledních dvou týdnech oslabil na hodnoty z konce března. Spouštěčem byla informace o uzavření dodávek ruského zemního plynu do Polska a Bulharska. Rozšíření ztrát krátce až nad hranici 24,70 za euro pak šlo ruku v ruce se zhoršeným tržním sentimentem oslabujícím i další měny regionu. Za včerejším posílením stál komentář guvernéra Fedu dementující možnost navýšení sazeb o 75 bodů (psali jsem zde). Výsledkem bylo oslabení dolaru a posílení rizikových aktiv, včetně koruny.

Dnešní rozhodnutí ČNB nevyzní v jestřábím duchu. Očekáváme velmi opatrnou rétoriku, která kurzu koruny dodatečnou sílu patrně nedodá. Vysoký úrokový diferenciál zafunguje jako potenciální strop případných korunových ztrát spojených například s další úpravou americké měnové politiky v příštích měsících. Nebude však zdrojem korunové rally. K té by byl potřeba výrazně pozitivní scénář války na Ukrajině, kterého se ale v nejbližší době pravděpodobně nedočkáme.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0612 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,67 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0579 do 1,0632 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,60 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,18 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,53 až 24,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,08 do 23,35 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter