ČNB: Ekonomika je na cestě k růstu

Tuzemská ekonomika se nachází na cestě k růstu, ke kterému přispívají všechny výdajové složky HDP s výjimkou čistého vývozu. Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB ve středu 17. prosince. Proti předchozímu roku byl podle záznamu zaznamenán pokles nezaměstnanosti, obnovený růst mezd nebo počínající růst nově poskytnutých úvěrů. 

Bankovní rada ve středu 17. prosince podle záznamu zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016.

ČNB nemění sazby ani kurzový závazek, vidí protiinflační rizika

Zároveň ale upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen schopných způsobit propad domácí poptávky a systematického poklesu očekávání růstu inflace a obnovení rizik deflačního vývoje tuzemské ekonomiky, by bylo třeba zvážit další oslabení koruny, což by zřejmě znamenalo posunutí závazku udržovat korunu poblíž hranice 27 CZK/EUR dále na vyšší úrovně. 

Na jednání rady rovněž podle záznamu zaznělo, že inflace se otočila z trendu neustálého snižování a že použití kurzu jako nástroje měnové politiky zabránilo deflaci a pokračujícímu nárůstu úspor. Rovněž na jednání členové rady uvedli, že použití kurzového závazku vneslo do ekonomiky stabilitu, která se projevuje v rostoucích ukazatelích důvěry. 

Singer: Dění v Rusku je šok i korekce žádoucím směrem

Bankovní rada 17. prosince rozhodla opět nechat úrokové sazby na historických minimech a rovněž rozhodla o pokračování režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 CZK/EUR. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, detaily rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.

Newsletter