ČNB, Fed a vyšší sazby aneb souhrn devizových trhů

Devizové trhy mají za sebou jeden z nejvýznamnějších týdnů tohoto roku. Terčem pozornosti byl především eurdolar, na kterém se proběhlé fundamenty „podepsaly“ nejvíce. Jeho startovací úroveň byla kolem úrovně 1,096 EURUSD, po té si však prošel lehkou rally, která ho dostala až na aktuálních 1,085 EURUSD.

C o se týče dat, v eurozóně byl v pondělí zveřejněn výsledek průmyslové produkce za říjen, která skončila na 1,9 % meziročně. V úterý byl reportován ZEW index německého ekonomického sentimentu za prosinec. Ten předčil očekávání, když se zastavil na 16,1 bodech při konsensu na 15 a předchozím výsledku 10,4 bodů. Index tak zlomil sedm měsíců po sobě trvající pokles a promluvil tak do prudkého růstu evropských akcií.

Pozitivní výsledek však podkopává dlouhodobější pohled indexu. Ten říká, že ZEW je stále pod svým dlouhodobým průměrem a pokulhává za dalšími výhledovými indikátory pro německou ekonomiku. 

V úterý v odpoledních hodinách pak byl rovněž zveřejněn americký index spotřebitelských cen za listopad. Ten za listopad potvrdil očekávání meziměsíční stagnace, stejně tak se potvrdila i meziroční predikce na +0,5 %. Jako další byl reportován Empire State index nálady ve výrobě, který poskočil na -4,59 bodů z předchozích -10,74.

Datově zajímavý den byla i středa. V případě Spojených států byly zveřejněny nově zahájené stavby domů za listopad, které se zvýšily o 1173 tisíc oproti očekávání na 1135 tisících. Dále pak byly reportovány stavební povolenky za tentýž měsíc, které skončily na 1289 tisících, konsensus byl 1150 tisíc.

V ten samý den pak Federální rezervní systém splnil očekávání a zvýšil své základní sazby. Posun z tzv. technické nuly, která symbolizovala rozmezí 0 – 0,25%, dosáhl 25 bazických bodů, což odpovídá pásmu 0,25 až 0,5 %. Americká úroková politika se tak probudila z letargie, do které ji Fed uvedl v prosinci 2008, aby tak zmírnil dopady tehdejší finanční krize.

V oficiálním vyjádření Fedu stojí, že ekonomická aktivita země vykazuje mírný růst. Spotřeba domácností a kapitálové investice společností rostou poměrně solidními čísly, stejně tak se zlepšila i situace realitního sektoru. Na trhu práce je rovněž evidentní zlepšení, ať už jde o míru nezaměstnanosti, tak o tvorbu nových pracovních míst. I tak je ale prostot pro další zlepšení stále dostatečně velký.

Jedinou oblastí, která v posledních měsících lehce ztrácí tempo, je čistý export. Obdobně je na tom i inflace, která se stále pod vahou propadu cen energetických komodit pohybuje pod stanoveným 2% cílem. 

V závěru týdne přišly výsledky americké průmyslové produkce za listopad, která meziměsíčně klesla o 0,6 %, přičemž očekávání bylo -0,2 %. Využití výrobních kapacit pak skončilo na 77 % při očekávání na 77,4 %. Jako poslední pak byl zveřejněn odhad PMI index nákupních manažerů za prosinec. Ten skončil na 51,3 bodech oproti očekávání na 52,6.

Zveřejněn byl i výhledový indexu Fedu ve Filadelfii, který se za prosinec propadl na -5,9 bodů po předchozím růstu na 1,9 bodů. Poté následovala týdenní změna žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které skončily na 2238 tisících, přičemž očekáváno bylo 2220 tisíc. Výčet pak uzavírá běžný účet za třetí kvartál. Ten skončil v deficitu -124,9 miliardy dolarů, očekáváno bylo -118,9 miliardy.

V Evropě pak byl reportován index IFO podnikatelské nálady. Ten skončil lehce pod očekávání na 108,7 bodech. Predikce sázela na výsledek o velikosti 109 bodů.

Dění na koruně

Eurokoruna se i tento týden nadále držela stabilní úrovně 27,02 až 27,03 EURCZK. Mnohem volatilnější byla dolarkoruna, ta odstartovala na 24,64 USDCZK, odkud se poté díky posílení dolaru dostala na aktuálních 24,90 koruny za dolar.

Z hlediska událostí byl klíčovým dnem čtvrtek. Tehdy totiž ČNB zveřejnila své rozhodnutí o úrokové sazbě, která zůstala beze změn. V rámci pozdější tiskové konference bankovní rada zopakovala, že pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí se nachází kolem konce roku 2016.

„Potřeba udržovat výrazně uvolněné měnové podmínky i nadále přetrvává,“ uvedl guvernér. Ten přitom již dříve upřesnil, že konec režimu devizových intervencí může přijít na přelomu roků 2016 a 2017. V záznamu z minulého jednání rady ovšem centrální banka upozornila, že konec intervenčního režimu může zkomplikovat politika Evropské centrální banky. Ta nedávno dál snížila svou depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů.

Guvernér ovšem v této souvislosti uvedl, že ČNB může ukončit režim devizových intervencí dříve, než ECB ukončí program nákupu dluhopisů. „Náš měnový cyklus není synchronizovaný s ECB,“ uvedl Singer. Zároveň dodal, že konec kurzového závazku nebude znamenat, že by se kurz koruny začal neřízeně pohybovat. „Vždy jsme měli systém řízeného plovoucího kurzu, a i v tomto smyslu i po opuštění závazku zůstává princip zmírňování prudkých pohybů kurzu,“ dodal Singer.

V rámci České republiky pak byl reportován ještě přebytek běžného účtu za říjen o velikosti 3,1 miliardy korun. Hlavním tahounem tohoto čísla byla kladná bilance zboží a služeb o velikosti 16,2 miliardy korun, a to i přesto, že její hodnotu srazilo započítání leasingu letadel Gripen v hodnotě 9,9 miliardy. Celkový přebytek byl snížen odtokem dividend ve výši 10,5 miliardy. Na základě těchto výsledků se tedy potvrzuje, že vnější pozice české ekonomiky je i nadále velice dobrá.

Která z předem známých dat nás čekají v příštích dvou týdnech a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Příští pondělí (28.12) očekáváme zveřejnění indexů podnikatelské, spotřebitelské a celkové důvěry za prosinec.

Německo

V pondělí bude zveřejněn index cen výrobců za listopad. V úterý bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry Gfk na leden. Příští středu (30.12) bude zveřejněn cenový index importu a exportu za listopad.

Eurozóna

Příští středu (30.12), budou zveřejněny údaje agregátu M3 za listopad. Příští čtvrtek (31.12) bude pravidelné setkání ECB ohledně monetární politiky.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index národní aktivity za listopad. V úterý budou zveřejněny aktuální data HDP za třetí kvartál tohoto roku, trh očekává mezičtvrtletní růst o 1,9 %. Podobně v úterý bude zveřejněn index cen bydlení za říjen. Ve středu budou zveřejněny údaje osobních výdělků a spotřeby za listopad. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za listopad. Nakonec ve středu budou zveřejněny údaje prodeje nových domů za listopad, kde trh nečeká žádnou meziměsíční změnu.

Příští úterý (29.12) budou zveřejněny údaje spotřebitelské důvěry za prosinec. Příští středu (30.12) budou zveřejněny údaje trvajících prodejů domů za listopad.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter