ČNB je letos připravena úrokové sazby zvýšit až pětkrát

Klíčové body

  • ČNB zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,5 %.
  • ČNB díky promořenosti a rychlejšímu tempu vakcinace vidí nižší rizika stojící v cestě oživování ekonomiky způsobená pandemií.
  • Koruna na vlně jestřábí centrální banky a dobré tržní nálady posilovala pod 25,40 EURCZK.
Zdroj: ČNB

Po maďarské centrální bance se k zahájení cyklu utahování měnové politiky přidala Česká národní banka. Ta zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na úroveň 0,5 %. Repo sazba se dočkala změny po třinácti měsících, když loni v květnu ukončila razantní snižování o dva procentní body během dvou měsíců v reakci na příchod pandemie.

ČNB se rozhodla zvýšit hlavní dvoutýdenní repo sazbu na úroveň 0,5 %. Pro tento krok hlasovali čtyři členové bankovní rady, přičemž jeden z členů hlasoval pro zvýšení na úroveň 0,75 %, tedy o 50 bazických bodů. Dva členové hlasovali pro úrokovou stabilitu. Mimo repo sazby došlo také ke zvýšení lombardní sazby na 1,25 %, diskontní sazba byla ponechána na 0,05 %.

Guvernér Rusnok na tiskové konferenci uvedl, že je pravděpodobné, že ČNB bude letos zvyšovat úrokové sazby celkem třikrát, jak naznačuje aktuální prognóza. Dle jeho slov se v posledních měsících díky promořenosti a rychlejšímu než očekávanému tempu vakcinace zmenšilo riziko oživování ekonomiky způsobené pandemií. Rusnok ale nevyloučil zvyšování sazeb na každém dalším měnověpolitickém zasedání. Ta budou v letošním roce ještě čtyři. V takovém případě by se koncem roku hlavní úroková sazba mohla nacházet až na úrovni 1,5 %, což je o půl procentního bodu výše, než naznačuje prognóza ČNB, ač guvernér doufá, že takto razantní měnověpolitická restrikce nebude potřeba.

Argumenty pro zvyšování sazeb Rusnok podložil také rozdílným mandátem České národní banky od mandátu amerického Fedu, který mimo cenové stability sleduje i cíl plné zaměstnanosti. Jednokriteriální mandát ČNB tak umožňuje zvyšovat sazby již nyní, ač všechna rizika spojená s pandemií ještě nejsou zažehnána. Situace na domácím trhu práce je ale oproti USA také výrazně lepší, když se míra nezaměstnanosti drží na velmi nízkých úrovních. Dle jeho slov byl přehřátý český trh práce pandemií pouze mírně ochlazen.

Koruna posilovala už od ranních hodin a před samotným zveřejněním rozhodnutí o změně úrokových sazeb si připsala téměř deset haléřů. Po samotném zveřejnění rozhodnutí o zvýšení sazeb koruna pár haléřů odepsala a vyčkávala na následnou tiskovou konferenci. Během ní kurz znovu posiloval, aby včerejší obchodování uzavřel na 25,37 EURCZK. Domácí měně, mimo jasně jestřábí ČNB, pomáhala i lepší nálada na trzích. Výnosy dlouhodobých amerických dluhopisů se pohybovaly do strany a euro získávalo zpět půdu pod nohama poté, co ho společně s většinou ostatních měn v minulém týdnu poslal do ztráty posilující dolar v reakci na jestřábí tón amerického Fedu.

Šéf americké centrální banky předevčírem ale trhy uklidnil svými slovy o tom, že nás nečeká období inflace srovnatelné se sedmdesátými lety a že příčiny vysoké inflace jsou opravdu tranzitorní a jsou způsobeny aktuální situací, kterou nikdo z nás v životě zatím nezažil. Podobným tónem se vyjadřovali i další zástupci Federálního rezervního systému, což je dobrou zprávou pro trhy, které se před příchodem léta mohou stabilizovat.

Hlavní měnový pár tak po prudkém posílení dolaru z minulého týdne možná již našel dno, odkud by se v průběhu léta měl kurz vracet bezpečně nad hranici 1,2000 EURUSD. To by znamenalo pozitivní impulz i pro měny regionu, které by v kombinaci nižší rizikové averze a restriktivních měnových politik centrálních bank měly v průběhu léta posilovat. Riziková averze na trzích však stále zůstává na vyšších úrovních, když se Fear & Greed index pohybuje na 35 bodech ze sta. V Evropě jsme včera ještě mohli sledovat dobré výsledky PMI indikátorů, které by měly pomoci ke zlepšení tržní nálady v příštích dnech.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1935 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,78 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1897 do 1,2006 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,35 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,31 až 25,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,14 až 21,37 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter