ČNB ke koruně: Dnes neoslabuj!

Klíčové body

  • Česká národní banka ponechala sazby beze změny, zavázala se nadále bránit nadměrným výkyvům měnového kurzu.
  • Domácí měna po rozhodnutí o sazbách chvilkově posílila k 24,50 EURCZK.
  • V USA budou zveřejněna důležitá data z trhu práce.
Zdroj: Depositphotos

ČNB po více než roce zvyšování sazeb přistoupila k úrokové stabilitě. Základní dvoutýdenní repo sazba tak dle očekávání zůstala na sedmi procentech. Obměněná bankovní rada na svém prvním zasedání kladla důraz na měnový kurz, který bude nadále díky devizovým intervencím udržovat na silných hodnotách.

Jednou z hlavních novinek nově složené bankovní rady byla úprava horizontu měnové politiky na 18-24 měsíců, což odpovídá prodloužení dosavadního horizontu o 6 měsíců. Nová prognóza očekává dva po sobě jdoucí kvartály, kdy dojde k poklesu HDP, což definuje technickou recesi. Koruna by měla v příštích kvartálech postupně oslabovat. Nyní však ČNB bude bránit nadměrným výkyvům kurzu devizovými intervencemi.

Koruna po rozhodnutí o sazbách prudce posílila o zhruba 15 haléřů ve směru 24,50 EURCZK. Ponechání sazeb beze změny indikuje spíše oslabení koruny, nicméně ve vyjádření zveřejněném na webu ČNB byl zmíněn i přislib pokračování intervenčního režimu na obranu domácí měny. Nelze vyloučit, že v daný moment sama ČNB intervenovala. Toto vyjádření však mohlo podpořit i tržní subjekty k uzavření sázek na slabší korunu, případně otevření short pozic EURCZK ve víře, že centrální banka opravdu korunu oslabit nenechá.

Příznivý úrokový diferenciál pak každého obchodníka s krátkou pozicí na tomto měnovém páru samozřejmě potěší, i kdyby se měl kurz pohybovat do strany. Po tiskové konferenci měla koruna tendenci mírně oslabit ve směru 24,60 EURCZK, dnes v ranních hodinách se obchoduje mírně pod touto hranicí. O včerejším zasedání a aktualizované prognóze jsme psali zde.

Na domácí půdě ke zvýšení sazeb nedošlo, jinak tomu ale bylo ve Velké Británii. Tamní centrální banka přistoupila ke zvýšení sazeb o 50 bazických bodů na aktuální úroveň 1,75 %. Britská libra v reakci na toto rozhodnutí téměř o procento oslabila. Hlavním důvodem pro oslabení libry bylo již zaceněné rozhodnutí Bank of England, které svou razancí zvyšuje pravděpodobnost příchodu recese. Libra jakožto velmi náchylná měna na kondici ekonomiky tak toto rozhodnutí nekvitovala a oslabila. Ve zbytku dne ale většinu ztrát umazala a vrátila se ke čtvrtečním otevíracím hodnotám.

Z ekonomického kalendáře budeme na domácí půdě sledovat výsledek maloobchodních tržeb za červen. V regionu pak bude zveřejněna červnová maďarská průmyslová produkce a v Polsku se dozvíme stav devizových rezerv pro červenec. První pátek v měsíci tradičně znamená zveřejnění důležité statistiky z trhu práce v USA. Trh očekává, že po červnovém nárůstu o 372 tis. nových pracovních míst mimo sektor zemědělství v červenci přibylo nových 250 tis. míst. Míra nezaměstnanosti by pak měla zůstat na 3,6 %. Hlavní měnový pár nadále pokračuje v pohybu do strany okolo hranice 1,0200 EURUSD. Dnešní důležitá data by tak tomuto páru mohla dát nový impuls pro pokus o opuštění tohoto pásma.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0234 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,87 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0115 do 1,0245 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,59 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,03 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,54 až 24,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,91 do 24,20 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter