ČNB: Konec intervencí může zkomplikovat politika ECB

Případné ukončení režimu devizových intervencí a opuštění závazku udržovat kurz koruny nad 27 EURCZK před ukončením nekonvenční měnové politiky Evropské centrální banky by mohlo být velmi komplikované. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ve čtvrtek 5. listopadu. Současná měnová politika ČNB je totiž podle záznamu významně ovlivněna nekonvenční měnovou politikou ECB.

Ta od března nakupuje státní dluhopisy v objemu zhruba 60 miliard eur měsíčně a program má ukončit příští rok v září. Šéf ECB Mario Draghi tento týden uvedl, že banka je připravena prodloužit a rozšířit program nákupů dluhopisů, jímž podporuje ekonomiku eurozóny a snaží se jím zvýšit inflaci.

Singer o intervencích: Achilles želvu vidí, ale…

V souvislosti s tím, někteří členové bankovní rady vyjádřili pochybnost ohledně rychlosti nárůstu domácích úrokových sazeb tak, jak jej předpokládá nová prognóza ČNB. Mohlo by to totiž vést k nadměrnému rozdílu úrokových sazeb v ČR a v eurozóně a k nezamýšlenému nadměrnému zhodnocení kurzu koruny. „Proto panovala shoda, že skutečný nárůst domácích úrokových sazeb bude zřejmě pozvolnější,“ uvádí záznam.

Singer: Debata o intervenci? Snad, zda měla přijít dřív

ČNB přitom již delší dobu tvrdí, že návrat do standardního režimu měnové politiky nebude znamenat posílení kurzu na mírně nadhodnocenou úroveň před vstupem do intervenčního režimu v listopadu 2013.

Bankovní rada ČNB minulý týden rozhodla, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 Kč/EUR. Zároveň nechala úrokové sazby na historických minimech. Rada zároveň uvedla, že konec režimu devizových intervencí může přijít až na přelom roku 2016 až 2017. Základní úroková sazba se z technické nuly začne podle guvernéra ČNB Miroslava Singera zvyšovat v roce 2017.

Ekonom Seidler: ČNB v pátek intervenovala v miliardách korun

Česká národní banka minulý týden v nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,7 procenta z předchozích 3,8 procenta. Pro příští rok centrální banka odhad ponechala na 2,8 procenta. Odhad vývoje inflace ČNB mírně zvýšila.

Ekonomika poroste rychleji, ČNB ale hodlá intervenovat déle

Newsletter