ČNB korunu neoslabila. Příští týden přinese český HDP či inflaci

Kurz české koruny se vůči euru se po celý týden pohyboval bez výraznějších cenových výkyvů. Nejníže se podíval v pondělí, kdy koruna posílila až k úrovni 27,23 koruny za euro nicméně její růst byl v průběhu týdne zvrácen a česká měna klesla až k úrovni 27,43 korun za euro. Obchodní rozsah dosahující 20 haléřů lze přesto považovat za nízkou cenovou volatilitu.

 Nevýrazné cenové pohyby EURCZK lze očekávat i během příštího týdne. Lepšící se české ekonomické indikátory favorizují opětovné posílení koruny směrem k 27,3 korunám za euro, nicméně vzhledem k tomu, že ČNB vnímá rizika své prognózy jako protiinflační, je nepravděpodobné, že by se cenový kurz EURCZK dostal mimo pásmo z posledních týdnů. Koruna by se tak nadále měla pohybovat v cenovém rozpětí 27,3 – 27,5 korun za euro.

Česká národní banka ve čtvrtek rozhodla o ponechání sazeb i kurzového závazku na úrovni 27,00 vůči euru v platnosti. Guvernér Miroslav Singer následně v rozhovoru pro Roklen24 označil novou a předchozí makroekonomickou prognózu ČNB za obsahově velmi blízké. Potvrdil, že případná změna nastavení měnové politiky, pokud by pro ni nastaly podmínky a neodehraje se směrem růstu sazeb, proběhne nadále využitím kurzu koruny. Optimisticky se vyjádřil ohledně prvních pozitivních dopadů programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky. Nenaplnily se sázky části trhu na další rétorické oslabení koruny.

Singer: Po významné nejistotě převládá optimismus

ČNB tleská ECB. Brzdou inflace dál koruna a mzdy

 Vůči americkému dolaru zaznamenala česká měna během tohoto týdne výrazný nárůst, na pozadí pokračující korekce americké měny, způsobené nevalnými makroekonomickými daty v USA. Koruna, jenž ještě před měsícem obchodovala v jednu chvíli i nad 26 korunami za dolar, tento týden posílila až k úrovni 24 korun za dolar.

 Cena 24 korun za dolar představuje silný cenový suport, jenž by neměl být během příštího týdne překonán, nicméně v případě silně negativního překvapení v podobě pátečních dat z amerického trhu práce není vyloučen scénář krátkodobého poklesu pod tuto úroveň. Z dlouhodobého pohledu by však koruna měla znovu zamířit nad 25 korun za dolar, potenciálně dosáhnout nových několikaletých minim, jež se nacházejí na 26,0818 koruny za dolar. Hlavním důvodem pro tuto tezi je fakt blížícího se zvyšování úrokových sazeb v USA a nadále probíhajícího kvantitativního uvolňování v eurozóně.

 Obchodování na české koruně může v příštím týdnu ovlivnit sada z tuzemské ekonomiky i Evropy.

 V úterý 12. 5. zveřejní Český statistický úřad údaje o dubnové míře inflace. Očekáváme její zrychlení z březnové hodnoty 0,2 na 0,4 procenta. Úřad práce oznámí ve stejný den dubnovou míru inflace. Očekáváme její pokles na 6,7 procenta, nejnižší úroveň od roku 2012.

 Bankovní rada ČNB zveřejní ve čtvrtek, 14. 5., svoji pravidelnou zprávu o inflaci. Bude zřejmě konstatovat mírné snížení protiinflačních rizik, z čehož plyne i snížení pravděpodobnosti posunutí kurzového závazku na slabší úroveň koruny vůči euru.

 Česká statistický úřad v pátek, 15. 5., zveřejní předběžný odhad HDP za první kvartál letošního roku. Očekáváme jeho růst ve výši dvou procent. Ve čtvrtém čtvrtletí 2014 přitom ekonomika meziročně rostla tempem 1,4 procenta.

 V Německu bude ve středu 13. 5. zveřejněna dubnová míra inflace v Německu. Meziročně by měla růst o 0,4 procenta, jak očekává Commerzbank. V březnu inflace činila 0,3 procenta.

Ve stejný den bude zveřejněn předběžný odhad německého HDP za první kvartál. Předpověď Bundesbank zní 0,8 procenta. V posledním loňském kvartálu rostla německá ekonomika tempem 0,7 procenta.

 Za celou Evropskou unii bude ve středu 13. 5. zveřejněn předběžný odhad HDP eurozóny v prvním kvartálu. Evropská centrální banka očekává růst 1,3 procenta. V posledním čtvrtletí roku 2014 přitom ekonomika eurozóny rostla tempem 0,9 procenta.

 Ve stejný den budou zveřejněna data k průmyslové produkci v eurozóně v měsíci březnu. V únoru si průmysl polepšil o 1,6 procenta.

 Celý kalendář ekonomických událostí můžete na Roklen24 sledovat ZDE.

Významnou událostí, která bude hýbat děním na měnovém i dalších trzích bude výsledek britských parlamentních voleb. V nich první průzkumy připisují přesvědčivé vítězství – v rozporu s těsnými předvolebními průzkumy – Davidu Cameronovi. Na této zprávě výrazně posílila britská libra.

Jasným vítězem britských voleb Cameron? Libra posiluje

Nejtěsnější volby o EU, bohatých i londýnské City jsou tu

Newsletter